Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Şehzade Mustafa'nın Türbesi Restorasyonda

Babası Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1553'te Konya'da boğdurulması, 'Muhteşem Yüzyıl' dizisinde canlandırılınca yeniden gündeme gelen Şehzade Mustafa'nın Bursa'daki türbesinde restorasyon çalışmaları sürüyor.

yapi.com.tr / AA
Şehzade Mustafa'nın Türbesi Restorasyonda

Foto: Uğur Ulu (AA)

Şehzade Mustafa'nın türbesinin de yer aldığı Muradiye Külliyesi'ndeki restorasyon çalışmaları, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 2012 yılının kasım ayında başlatıldı. Çalışmalar, ziyarete kapalı olan külliyedeki tüm yapılarda eş zamanlı yürütülüyor.


Restorasyonda görevli mimar Saliha Tupal Yeke, 'Mustafa-i Cedit Türbesi' olarak bilinen yapıda çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Türbenin üst örtüsü ve alt su yalıtımlarının bitirildiğini belirten Yeke, burasını daha önce çimento uygulamayla yapılmış derzlerden arındırarak özgün Horasan işlemesiyle derzleme işlemlerini tamamladıklarını anlattı. Yapıda bulunan ahşap kepenkler ve giriş kapısı ile ilgili çalışmalara, uzman kişilerce devam edildiğini dile getiren Yeke, şunları kaydetti:

"Türbenin iç bölümü, klasik dönem özelliklerine sahip. Şehzade Mustafa'nın naaşının Konya'dan buraya nakledilmesiyle türbenin inşası tamamlandı. Kitabesinde de bu şekilde belirtilmiş durumda. 16'ncı yüzyıl dönem özelliklerini taşıyan yapı, klasik Osmanlı mimarisinin önemli bir parçasını teşkil ediyor. Özellikle Bursa'da yer alan çiniler açısından önemli bir teşkil ediyor".

Yeke, türbenin iç kısmındaki çiniler, bunların üstündeki duvarlar ve kubbedeki kalem işlerini titizlikle restore ettiklerini bildirdi. Çini restorasyonunu tamamlamak üzere olduklarını ifade eden Yeke, "Kalem işleri ve iç kısımlardaki revzenlerle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Çalışmalarımızı sürdürdükçe alt kısımdan özellikle duvarlardan farklı dönemlere, özellikle erken dönemlere ait kalem işleri buluyoruz" diye konuştu.

Şehzade Mustafa için kardeşi İkinci Selim tarafından 1555'te yaptırılan Mustafa-i Cedit Türbesi'nde, Şehzade'nin annesi Mahidevran Sultan, Kanuni Sultan Süleyman'ın bir başka oğlu Orhan, İkinci Selim'in oğlu Ahmed ile bir çocuk sandukası da yer alıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sehzade-mustafanin-turbesi-restorasyonda_117059.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!