Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Kaderine Terk Edildi

İzmir'in Basmane semtinde Şeyh Bedrettin Türbesi restorasyon çalışmalarının durması ve yapının kaderine terk edilmiş görüntüsü tepkilere neden oldu.

yapi.com.tr
Kaderine Terk Edildi

DHA'nın haberine göre, Basmane semtinde, 19 Yüzyıl başında Mısır-i Ali Efendi tarafından kurulan ve içinde oğulları Şeyh Bedrettin ve kardeşi Semsettin'in sandukalarının bulunduğu türbede Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün başlattığı restorasyon çalışmaları, iddiaya göre Koruma Kurulu tarafından 1.5 ay önce durduruldu. Her gün çok sayıda kişinin dua etmeye geldiği türbenin bulunduğu sokakta oturanlar, kapıları açık, pencereleri sökük türbede gece evsiz insanların konakladığını, ağır kış koşullarından da yapının olumsuz etkilendiğini anlattı. Mahalle sakinleri, "Büyük bölümü ahşap olan bu tarihi yapı bir an önce koruma altına alınmalı. Çünkü bölgede birçok boş tarihi İzmir evi, bilinmeyen bir şekilde çıkan yangınlara kurban gitti" dedi.

Mahalle sakinleri, dua etmeye gelen insanların da türbeye olan ilgisizliğe tepki gösterdiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Türbe tarihçilerin de ilgisini çekti, gelip burada incelemelerde bulundular, rehberler tur programlarının içine aldı. Daha önce büyüklerimiz tekkenin avlusu içinde iki mezar daha olduğunu bize söylüyorlardı. Ancak şimdi bulundukları yerde bulunmuyorlar. Çalışmaların kurul tarafından durdurulduğu söyleniyor, yetkililerden açıklama bekliyoruz. Daha önce de tekkenin içinde bulunduğu alanda ağır iş makineleri çalışmış ve tepkilere neden olmuştu."

http://www.yapi.com.tr/haberler/kaderine-terk-edildi_128864.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!