Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Şekerbank’tan Kentsel Dönüşüme Özel Enerji Verimliliği Kredisi

EBRD’nin Türkiye Konutlarda Enerji Verimliliği Finansman Programı’na (TuREEFF) katılan ilk banka olan Şekerbank, program kapsamında ilk kentsel dönüşüm projesini kredilendirdi.

yapı.com.tr
Şekerbank’tan Kentsel Dönüşüme Özel Enerji Verimliliği Kredisi

Bankanın Yeniden İnşa Kredisi’ni kullanan inşaat firmaları, tüketicilere enerji verimliliği yüksek konutlar sunarak ısınma/soğutma giderlerinin düşmesine ve karbon salımının azalmasına katkı sunuyor. İnşaat firmaları, proje bazında ücretsiz teknik ve pazarlama danışmanlığı hizmeti de alabiliyor. Şekerbank, TuREEFF kapsamında, enerji verimliliği yatırımları için 60 milyon dolarlık EBRD kaynağı kullandıracak.
Enerji verimliliği yatırımlarını yaygınlaştırmak amacıyla 2009’da geliştirdiği EKOkredi ile bugüne kadar 572 milyon TL’yi aşkın finansman desteği sağlayan Şekerbank, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) Türkiye Konutlarda Enerji Verimliliği Finansman Programı (TuREEFF) kapsamında riskli yapıların yıkılıp enerji verimliliği kriterlerine uygun olarak yeniden inşasına yönelik kredi imkanı sunuyor.  

Şekerbank, program kapsamında ilk kentsel dönüşüm kredisini projelendirdi. B enerji sınıfı bina inşaatının finansmanı amacıyla DMS İnşaat’a yapılan kullandırım, EBRD için “kentsel dönüşüm kapsamında inşaat firmalarına kullandırılan ilk kredi” niteliği taşıyor.

Banka’nın konutlarda enerji verimliliğinin finansmanı amacıyla kentsel dönüşüm projeleri için sunduğu Yeniden İnşa Kredisi ile inşaat firmaları, kaliteli ve enerji verimliliği yüksek binalar inşa edecek. Söz konusu ticari kredi ile tüketicilere enerji verimliliği yüksek konutlar sunarak enerji harcamalarının düşmesini ve karbon salımının azalmasını sağlayan inşaat firmaları, proje bazında ücretsiz teknik ve pazarlama danışmanlığı hizmeti de alabiliyor.

DMS İnşaat’a verilen kredi dolayısıyla Şekerbank Kurumsal ve Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Orhan Karakaş, EBRD Finansal Kurumlar Kıdemli Bankacısı Koray Alus, TuREEFF’in proje danışmanı olarak görevlendirilen MWH Global Türkiye’nin Ülke Direktörü Dr. Murat Sarıoğlu ve DMS Yapı’nın sahibi Berker Özağaç’ın katılımıyla Şekerbank Kadıköy Şubesi’nde tören düzenlendi.

Şekerbank Kurumsal ve Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Orhan Karakaş, dünyanın gündeminde yer alan enerji tasarrufu yatırımları konusunun Türkiye’de de gelişen bir alan olduğunu ifade ederek, enerji verimliliği yatırımlarının, hem bireyler ve kurumlar için sağlanan tasarruf hem de doğal kaynakların sürdürülebilirliğine verilen destek açısından toplumsal kalkınma ve çevre sürdürülebilirliğine katkı sağladığını vurguladı.

Reklam Goruntulenme Bolumu

http://www.yapi.com.tr/haberler/sekerbanktan-kentsel-donusume-ozel-enerji-verimliligi-kredisi-_132094.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!