Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Türkiye'nin Enerji Verimliliği Potansiyeli Yüksek"

Enerji Verimliliği ve Yönetimi Derneği Başkanı Cihan Karamık, Türkiye'de yıllık 13,2 milyar Euro'luk bir enerji verimliliği potansiyeli olduğunun tahmin edildiğini söyledi.

yapi.com.tr / AA
"Türkiye'nin Enerji Verimliliği Potansiyeli Yüksek"

Enerji Verimliliği ve Yönetimi Derneği (EYODER) Başkanı Cihan Karamık, Türkiye'nin yüksek enerji verimliliği potansiyeline sahip bir ülke olduğunu belirterek, Türkiye'de ortalama yüzde 25-30'luk yani yaklaşık olarak yıllık 13,2 milyar Euro'luk bir enerji verimliliği potansiyeli olduğunun tahmin edildiğini belirtti.

Yaptığı yazılı açıklamada, enerji tüketiminin yoğun olduğu sektörlerdeki enerji verimliliği imkanlarına dikkati çeken Karamık, "Demir-çelik sektöründe yüzde 30, çimento ve cam sektöründe yüzde 20, kimya ve petrokimya sektöründe ise yüzde 25 seviyelerinde verimlilik potansiyeli mevcut. Türkiye'nin enerji verimliliği potansiyeli yüksek. Ülkemizde ortalama yüzde 25-30'luk, yani yaklaşık yıllık 13,2 milyar euroluk bir enerji verimliliği potansiyeli olduğu tahmin ediliyor" değerlendirmesinde bulundu.

Konutlarda enerji tasarrufunda henüz istenilen seviyeye ulaşılamadığını vurgulayan Karamık, şunları kaydetti: "Evlerden, ticari binalara, endüstriden tarım ve ulaşıma kadar her alanda verimlilik sağlamanın ilk ve olmazsa olmaz adımı enerji verimli ürünlerin kullanılması. Evlerde düşük tüketimli aydınlatma araçlarının kullanımı, yüksek verimli elektronik eşyaların kullanılması, binalarda ve endüstride yüksek verimli motorların kullanılması bunlara verilebilecek en basit örnekler. Bu ürünlere dikkat çekmek amacıyla 11-14 Ocak 2018'de ENIPE Enerji Verimli Sanayi ve Ürünler Fuarını düzenleyeceğiz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-enerji-verimliligi-potansiyeli-yuksek_159863.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!