Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Selçuklu Camisinin 'Kaybolan Türbesi' Gün Yüzüne Çıkıyor

Konya'da, kitabesi bulunan en eski Selçuklu eserleri arasında gösterilen Alaaddin Camisi'nin avlusundaki hazire bölümü ve Osmanlı dönemine ait türbe, aslına uygun olarak yeniden yapılacak.

yapi.com.tr/AA
Selçuklu Camisinin 'Kaybolan Türbesi' Gün Yüzüne Çıkıyor

Konya'da Selçuklu sultanlarının mezarının yer aldığı tarihi Alaaddin Camisi'nin bahçesinde gün yüzüne çıkarılan Osmanlı dönemine ait türbe ve mezar yeri, yürütülen çalışmayla aslına uygun olarak düzenlenecek.

Yapımına, Selçuklu Sultanı 1. Rükneddin Mesud tarafından başlanan ve Alaaddin Keykubat tarafından 1221'de tamamlanan Alaaddin Tepesi'ndeki cami, abanoz ağacından "minberi", avlusunda bulunan Selçuklu sultanlarının türbesiyle dikkati çekiyor.

Kent merkezindeki tepe üzerine kesme taşlarla inşa edilen cami, yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği mekanlar arasında yer alıyor.

Selçuklu mimarisinin en belirgin özelliklerini barındıran caminin iç avlusunda Selçuklu sultanlarından; 1. Mesut, 2. Kılıçaslan, 2. Nükrettin Süleyman, 1. Gıyaseddin Keyhüsrev, Alaaddin Keykubat, 2. Gıyasettin Keyhüsrev, 2. Kılıçaslan ile 3. Gıyasettin Keyhüsrev'in mezarlarının yer aldığı bir türbe bulunuyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğünce 2014'te başlayan ve yarısı tamamlanan restorasyon ise tüm hızıyla sürüyor.

"En önemli eserlerin başında geliyor"

Yürütülen çalışmaları yerinde incelemek üzere Konya'ya gelen Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, açıklamalarda bulundu.

Alaaddin Camisi'nin, Türkiye'nin en önemli Selçuklu eserlerinin başında geldiğini ifade eden Ertem, tarihi ibadethanenin, kente kimlik kazandırdığını, "Konya" denilince akla Mevlana Müzesi ile bu caminin geldiğini vurguladı.

Ertem, caminin restorasyonuna 2014'te başlandığını, iki bölümlü çalışmanın ardından projenin tamamlanacağını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Nasip olursa 20 gün içerisinde ilk etabını tamamlayacağız. Bu bölümü de ibadete açacağız. Mihrap ve minberin olduğu diğer alanda ise çalışmalara devam edeceğiz. Tahmin ediyorum 2019 ortalarında restorasyonunu tamamlayacağız. Çalışmalar iyi gidiyor. Burada en önemli bulgu, zamanla yıkılmış ve varlığı unutulmuş Osmanlı dönemine ait türbe ile mezar yeri. Caminin kuzeyindeki bu kaybolan hazire bölümünü tekrar ihya edeceğiz. Türbenin de rekonstrüksiyonunu yapacağız. Bununla ilgili kurul kararları alındı."

Kapıdaki "Selçuklu yıldızı" elden geçirildi

Caminin üç tarafındaki duvarların restorasyonunun tamamlandığını aktaran Ertem, "Taç kapının bulunduğu duvar da bitti. Taç kapıdaki orijinal Selçuklu yıldızı, elden geçirildi. Yerine de konuldu ve gayet güzel, restorasyonu bitmiş vaziyette. Ziyarete açık, dışarıdan görülebiliyor." diye konuştu.

Ertem, mihrapta eksik olan çinilerin tamamlanmasına yönelik çalışmanın sürdüğüne işaret ederek, malzeme analizinin ardından mihrabın çinilerinin orijinaline uygun yapılacağını bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/selcuklu-camisinin-kaybolan-turbesi-gun-yuzune-cikiyor_161442.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!