Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İstanbul Müftüsü: İstanbul'un 10 Bin Camiye İhtiyacı Var

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, İstanbul'da 3 bin 365 caminin olduğunu belirterek, "İstanbul'da en azından 10 bin tane daha camiye ihtiyaç duyulduğunu düşünüyorum." dedi

yapi.com.tr
İstanbul Müftüsü: İstanbul'un 10 Bin Camiye İhtiyacı Var

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, yaptığı açıklamada, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın çeyrek asırdır Camiler ve Din Görevlileri Haftası'nı kutladığını söyledi. Yılmaz, şöyle dedi:

''Camiler, sabah namazından yatsı namazına kadar insanların gelip rahat namaz kıldığı, ibadet ettiği, bilgi ve duygu transferine ulaştığı mekanlar olsun istiyoruz. İnsanların hava alma ihtiyaçlarının camilerde karşılanabileceği ortamlar olsun istiyoruz. Camilerimiz fonksiyonel olsun istiyoruz. Cami sadece belli yaştaki insanlara değil çocuklara, gençlere, yaşlılara, engellilere, kadınlara da hizmet veren ortamlar sunsun. Bununla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'yla görüşmelerimiz oldu. Bundan sonra yapılan camilerin bu tür çok fonksiyonu olmasıyla ilgili adımlar atılıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın da cami yerinin tespitinde ve caminin projelendirilmesinde etkin olması ile yasal alt yapı hazırlandı. Bundan sonraki süreçlerde, bu manada fonksiyonel cami ve her türlü insanın kendisine ait hizmet sunulabildiği ortamlara sahip olan cami şeklinde çalışmalarımız var.''

"945 camide kütüphane kuruldu"

Yılmaz, İstanbul'daki camilerde kütüphane kurulması çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

İstanbul'da 39 ilçe olduğunu dile getiren Yılmaz, ''Bu ilçelerde bulunan 945 camide kütüphane kurulmuş vaziyette. Kütüphane kurma çalışmaları devam ediyor. Biz bu sayının 3 bin 365 caminin tamamına yayılmasını istiyoruz. Kitap okuma alışkanlığını arttıracak her türlü ortamı değerlendirmeye çalışılıyoruz.'' dedi.

"istanbul'da 10 bin camiye ihtiyaç var"

Yılmaz, İstanbul'da cami sayısının yeterli olmadığına dikkati çekerek, ''İstanbul'da olması gereken cami sayısı, nüfusa göre 15 bindir ama bugün İstanbul'da 3 bin 365 cami var. İstanbul'da en azından 10 bin tane daha camiye ihtiyaç duyulduğunu düşünüyorum. İstanbul'da bazı yerlerde 50 bin kişiye, 30 bin kişiye bir cami düşüyor. Bu çok büyük bir rakam. 30 bin kişin olduğu yerde bir tek cami bulunması, özellikle cemaatin en yoğun olduğu zamanlarda yer bulamamasına neden oluyor. İnsanlarımızın cami ihtiyaçlarının karşılanacağı adımların atılması lazım.'' ifadelerini kullandı.

İstanbul'da 1999 depreminden önce yapılmış camilerin deprem yönetmeliğine göre yeniden yapılması gerektiğini ifade eden Yılmaz, ''Tarihi camilerimizde bir problem yok. Kadıköy'de böyle bir çalışma var. Kentsel dönüşümde 20-30 kadar camimiz yeniden yıkılıp yapılacak. Aynı şeyin İstanbul'un pek çok yerinde geçerli olduğunu düşünüyorum.'' diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-muftusu-istanbulun-10-bin-camiye-ihtiyaci-var_161503.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!