Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Selimiye'nin Koylarına Fosseptik Boşaltılıyor

Ege'nin cennet köşelerinden, Marmaris'in Selimiye köyünde fosseptik atıklarının denize sızdığı ve hızla çevre katliamına yol açtığı ortaya çıktı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dünyanın en zengin adamlarından Bill Gates ve Roman Abramoviç ile sosyetik güzel Eda Taşpınar gibi yerli ve yabancı birçok ünlünün tatil için tercih ettiği Selimiye

Yeni Asır Gazetesi
Selimiye'nin Koylarına Fosseptik Boşaltılıyor

Ege'nin cennet köşelerinden, Marmaris'in Selimiye köyünde fosseptik atıklarının denize sızdığı ve hızla çevre katliamına yol açtığı ortaya çıktı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dünyanın en zengin adamlarından Bill Gates ve Roman Abramoviç ile sosyetik güzel Eda Taşpınar gibi yerli ve yabancı birçok ünlünün tatil için tercih ettiği Selimiye köyündeki çevre tahribatı bölge sakinlerinin de tepkisini çekti. Selimiye Köüyü Muhtarı Osman Coşkun, "Böyle bir cennette kanalizasyon ve arıtma yok. Dünya buraya hayran, biz içine fosseptik boşaltıyoruz" diye yakındı.

Lağım sızıyor

Marmaris'in en çok turist çeken köylerinden Selimiye'de kanalizasyon sistemi bulunmadığı için eşi benzeri olmayan, yeşille mavinin kucaklaştığı koylara fosseptik sularının sızdığı ortaya çıktı. Marmaris'e 42 kilometre mesafedeki Selimiye köyünün muhtarı Osman Çoşkun, köyde kanalizasyon sistemi olmadığını, fosseptik yönteminin kullanıldığını söyledi. Ancak çukurların sızdırdığını belirten Coşkun, "Dolayısıyla lağım suları denize karışıyor. Aynı durum Marmaris'in denize kıyısı olan Orhaniye, Hisarönü, Turgut, Bayır, Söğüt, Karacasöğüt, Çamlı denizlerinde de yaşanıyor. Bu durumu engellemek için köylere merkezi arıtma sistemi ya da birbirine yakın köylerin ortak kullanacağı kanalizasyon sistemi oluşturulmalı. Aksi takdirde, koylarımıza lağım sızmaya, dünyada eşi benzeri olmayan güzellikteki koylarımız kirlenmeye devam edecek" dedi.

Marmaris'in, Muğla İl Genel Meclisi'ndeki üyeleri, AK Partili Ceyhan Eroğlu ile CHP'li Dursun Kaplan ve Suat Esin de, Muhtar Çoşkun'un açıklamalarını ve bölgedeki köylerde denize lağım sızdığını doğruladı. Meclis üyeleri, söz konusu köylerin, Özel Çevre Korumu Kurumu (ÖÇK) bölgesinde ve birinci derece doğal SİT alanı içinde olduğunu, imar planı bulunmadığından, gerekli yasal düzenlemeler hayata geçirilemedikçe de merkezi arıtma sistemi ya da kanalizasyon ağının kurulamayacağını dile getirdi.

Yasal düzenleme

CHP'li Kaplan, sorunun giderilebilmesi için, Kıyı Kenar Kanunu'na, bölgeye özel maddeler eklenmesi gerektiğini söyledi. Köylerde çivi dahi çakmanın yasak olduğunu vurgulayan Kaplan, "Bir an önce ilgili kanunlarda gerekli düzenlemeler yapılmazsa sadece Selimiye değil, daha onlarca koy kirlenecek. Yasal düzenlemeler yapılırsa köylerin kanalizasyon yapımını İl Genel Meclisi üstelenecektir" diye konuştu. Marmaris Turizm ve Çevre Gönüllüleri Başkanı Filiz Ersan da, "Yaklaşık 7 yıl önce konuyla ilgili girişimde bulunduk. İl Özel İdaresi'nden ödenek çıktı. Ancak maalesef ayrılan ödenek başka yerlerde kullanıldı" diye konuştu.

Ünlülerin tercihi

Microsoft'un sahibi Bill Gates, ailesiyle 2001 ve 2005 yılları arasında dört kez Selimiye ve çevresinde mavi tur yapmış, denize girmişti. Dünyanın en zenginlerinden bir başka isim Rus işadamı Roman Abramoviç de yatıyla 2006-2008 yılları arasında, aynı sularda gezintiye çıkmıştı. Başbakan Erdoğan, 2006 yılı Kasım ayında ziyaret ettiği Selimiye'de deniz kıyısındaki bir restoranda beraberindekilerle yemek yemişti. Selimiye'de yakınlarının evi bulunan sosyetik güzel Eda Taşpınar da, her yıl yaz başlarında Selimiye'ye gelerek denize giriyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/selimiyenin-koylarina-fosseptik-bosaltiliyor_74647.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!