Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sembol Projede Usulsüzlük

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Çayın sembolü’ olacağını söylediği 19,5 milyon TL maliyetli Rize Çay Çarşısı Projesi’nin yapılacağı dolgu alanın tahsisinde usulsüzlükler tespit edildi; proje kapsamında dolgu alanda yapılacak bazı işlerin de Kıyı Kanunu’na aykırı olduğu belirlendi.

yapi.com.tr
Sembol Projede Usulsüzlük

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Çayımızın sembolü” diye anlattığı, “Rize Çay Çarşısı” projesinin alan tahsisinde usulsüzlükler yaşandığı belirlendi. Toplam maliyeti 19,5 milyon TL olan proje için Rize Belediyesi’nce gerçekleştirilen alan tahsisinde hukuka aykırılık olduğu, projenin yapılacağı dolgu alan üzerine yapılması öngörülen yapıların da Kıyı Kanunu hükümlerine uygun olmadığı öğrenildi.

BirGün’den Mustafa M. Bildircin’in haberine göre; Rize'de 2021 yılının ilk yarısı içinde tamamlanması planlanan Çay Çarşısı projesindeki hukuka aykırılıklar, Sayıştay denetimleri ile açığa çıkarıldı. Erdoğan’ın da “Çok beğendiği” proje kapsamında yapılacak bazı yapıların mevzuata aykırı olduğu tespit edildi.

Sayıştay denetçileri, Rize Belediyesi’nin tasarrufuna bırakılan sahil dolgu alanında yapımı devam eden proje arazisinin Rize Ticaret Borsası’na tahsisine ait işlemin hukuki dayanağının olmadığını ifade etti. Projenin gerçekleştirileceği alana Kasım 2019’da giden denetçiler, proje kapsamında herhangi bir faaliyete başlanmadığını gördü. Sahil dolgu alanına yapılacak projenin tahsisi ile ilgili işlemleri de inceleyen denetçiler, Rize Belediyesi’nin 10 bin metrekarelik sahil dolgu alanını Eylül 2016’da, “Amacı dışında kullanılmamak üzere” çay çarşısı yapımı için Rize Ticaret Borsasına tahsis ettiğini tespit etti.

Rize Belediyesi’nce Ticaret Borsası’na proje için tahsis edilen alanın belediyenin kendi taşınmazı olmadığı, yalnızca tasarrufuna bırakılan bir alan olduğu belirtildi. Belediyelerin yalnızca kendilerine ait olan alanları tahsis edebileceğinin altını çizen denetçiler, bu alanların da sadece mahalli idareler ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarına tahsis edilebileceğini vurguladı. Rize Ticaret Borsası’nın doğrudan bir kamu kurumu olmadığına ve tüzel kişilik olduğuna dikkati çeken denetçiler, tahsis işleminin hukuka aykırı olduğunu bildirdi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sembol-projede-usulsuzluk_182572.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!