Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Rize’deki Çay Çarşısı Yasa Dışı Çıktı

Rize Ticaret Borsası tarafından dolgu sahasına yapılan Çay Çarşısının Kıyı Kanunu'na aykırı olduğu Sayıştay raporuyla ortaya çıktı.

yapi.com.tr
Rize’deki Çay Çarşısı Yasa Dışı Çıktı

Rize Belediyesi, 2016 yılında meclis kararı ile 10 bin 45 metrekarelik sahil dolgu alanının amacı dışında kullanılmamak üzere çay çarşısı yapımı için Rize Ticaret Borsasına tahsisine karar verdi. 2020 yılı Ocak ayında ihalesi yapılan ve toplam maliyeti 19.5 milyon lira olan projenin yüzde 75’ini yani 14 milyon 649 bin lirasını DOKAP’ın (Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı) karşılanacağı belirtildi. Çarşının yapımına başlanırken, Sayıştay’ın denetim raporlarında projeyle ilgili sorunlar tespit edildiği ortaya çıktı.

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre; DOKAP hakkında hazırlanan 2019 yılı denetim raporunda, “Belediye tasarrufuna bırakılan sahil dolgu alanına yapılacak olan “Çay Çarşısı Güdümlü Projesine” ait arazinin Rize Ticaret Borsasına tahsisine ait işlemin hukuki dayanağının bulunmadığı düşünülmektedir. Belediyelerin tahsis yapabileceği taşınmazlar sadece kendilerine ait olanlar olup, bunları sadece mahallî idareler ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarına tahsis edebilmektedirler. İncelenen konudaki dolgu alanı ise, Belediyenin kendi taşınmazı olmayıp tasarrufuna bırakılan bir alanı ifade etmektedir. Belediyelerin tasarrufuna bırakılan dolgu alanlarını başka kurumlara tahsis edilebileceğine dair mevzuatta açık bir düzenleme bulunmamaktadır. Ayrıca Rize Ticaret Borsası doğrudan bir kamu kurumu olmayıp kamu tüzel kişiliğine haiz bir kurumdur. 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 75'inci maddesinin “c” fıkrasına göre, bu tür kurumlarla Belediyeler arasında ortak hizmet projeleri gerçekleştirilebilmektedir, ancak bunlara taşınmaz tahsis edebileceğine dair yasal düzenleme bulunmamaktadır. Bu açıdan değerlendirildiğinde projenin başlangıç aşamasında kontrol edilmesi gereken bir işlemin tam olarak dikkate alınmadığı ortaya çıkmaktadır.” denildi.

Yapılacak binalar kıyı kanununa aykırı
Raporda, 3621 sayılı Kıyı Kanunu'nun 6. maddesinde kıyılarda olabilecek yapıların belirlendiğini ve 7. maddesinde ise dolgu alanları üzerinde yol, açık otopark, park, yeşil alan ve çocuk bahçeleri gibi teknik ve sosyal altyapı alanları olarak düzenlenebileceğini hatırlatıldı. Sayıştay denetçileri, dolgu sahasına yapılacak olan yapıların Kıyı Kanunu hükümlerine aykırılık teşkil ettiğini ifade etti. Denetçiler ayrıca, Kalkınma Ajansları Proje ve Faaliyet Destekleme Yönetmeliğinin “Güdümlü Proje Destekleri” başlıklı 28'inci maddesinin 5. fıkrasının ç bendine göre, uygulanmasında mülkiyet, izin, imar, ortaklık ve benzeri hukuki ve teknik engeller bulunan projelerin desteklenmemesini istedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/rizedeki-cay-carsisi-yasa-disi-cikti_182130.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!