Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Side’de Kaçak Yapılara Savaş Açıldı

Manavgat Belediyesi, 2017 yılında alınan kararla 50 yıllık kaçak yapılaşmaya karşı savaş açtı. Yıkımı devam eden kaçak yapıların yerine 60’ı aşkın tarihi konak kazandırıldı.

yapi.com.tr
Side’de Kaçak Yapılara Savaş Açıldı

Tarihle turizmin iç içe yaşandığı Side'de 50 yıldır atılamayan radikal adımlar 2017 yılında atılarak kentteki kaçak yapılar yıkılmaya başlandı.

Sözcü’den İsmail Akın’ın haberine göre; Manavgat Belediye Başkanı CHP'li Şükrü Sözen 2017 yılında alınan kararla 50 yıllık kaçak yapılaşmaya karşı savaş açtı. Yıkımı devam eden kaçak yapıların yerine 60'ı aşkın tarihi konak kazandırıldı.

Manavgat Belediyesi, Antalya Valiliği, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ilk olarak Antik Side Kentsel Tasarım çalışmalarını 3 etapta gerçekleştirdi. İlk 2 etap çalışmalarıyla Side'deki 4 adet meydan alanı yeniden düzenlenerek bölgeye gelen turistlerin Side içindeki tarihi kolay izleyebilmesi sağlandı. Bu kapsamda yerler doğal taşlarla yenilendi, aydınlatmalar yenilendi, yönlendirme levhaları düzenlendi.

3. Etap çalışmaları kapsamında ise, bu yıl içinde Side giriş yolu yayalaştırıldı. Yerdeki tarihi dokuya zarar veren daha önceki belediye başkanı tarafından yapılmış olan kalın asfalt sıyrılarak yerine doğal taşlarla döşeme yapıldı. Side araç giriş çıkışlarına tamamen kapatılarak trafik düzene alındı. Aynı zamanda koruma amaçlı imar planı çalışmaları da yürütülerek, tarihi eserlerin üzerini kapatan, zamanında kaçak olmasına rağmen izin verilmiş, yapıların sahiplerinin de işbirliği ile teker teker yıkılmaya başladı. Yıkılan yerlerin altından çıkarılan tarihi eserler, üzerleri camla kapatılarak hem üzerinde yürünecek, hem de izlenecek şekle getirildi.

Side'de kaçak yapılaşmanın 50 yıldır sürdüğünü belirten Sözen, “Türkiye'de kaçak yapılaşmayı yasallaştıran bir süreçte belediyemizin kararlılığı ile vatandaşa rağmen değil, bölgede yaşayan mülk sahipleri ile fikir birliğine varılarak gerek vatandaşın kendisi gerekse belediye kanalı ile kaçak yapıların yıkılması sağlanmıştır. Böylece ‘Koruma İmar Planı ile geri dönüşüm süreci' başlamıştır.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sidede-kacak-yapilara-savas-acildi_184156.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!