Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Side'ye Kent Müzesi Yapılıyor

Bir belde belediyesi olan Side Belediyesi tarafından ilk kez açılacak kent müzesiyle; Türkiye’de sadece birkaç büyük kentte bulunan kent müzelerine bir yenisi daha ekleniyor.

yapi.com.tr
Side'ye Kent Müzesi Yapılıyor

Side Antik Kenti içerisindeki eski ilkokul binası, Antalya Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylanan bir proje ile artık “Kent Müzesi” olacak!

Uzun yıllar boyunca, Side Antik Yarım Adası içerisinde ilkokul olarak kullanılmasının ardından T.C. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Side Belediyesi’ne tahsis edilen okul binası; Antalya Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından da onaylanan bir proje ile artık “Kent Müzesi” olarak kullanılacak. Restorasyon çalışmalarının başlatıldığı Side Kent Müzesi projesinin sponsorluğunu Barut HotelsGrubu üstleniyor.

3000 yıllık geçmişi ile Anadolu’nun en önemli antik liman kentlerinden biri olan Side’nin geçmişten günümüze biriktirdiği kültürel mirası korumak ve sürdürmek amacı ile düzenlenecek olan Side Kent Müzesi’nde; somut bir kent belleği oluşturulacak. Merkezin müze binası olacağı projede, sergi alanları ise bütün kenti kapsayacak. Side’ye gelen yerli yabancı tüm ziyaretçilere, özellikle görsel öğelerle desteklenmiş doğru ve yeterli bilgilerin verileceği kent müzesinin amaçlarından biri de Side’nin dünya çapındaki tanıtımına bilinçli bir alan daha eklemek.

2 sergi salonu, yönetim bölümü, danışma ve kitap satış kısımlarını kapsayan giriş holü ve deponun bulunacağı Side Kent Müzesi’nde; heykeller ve fotoğrafların yanı sıra, Side Antik Kent Haritası, Selimiye Köyü haritası, Side ile ilgili kitaplar ve birçok görsel malzeme bulunacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sideye-kent-muzesi-yapiliyor_105748.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!