Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sign of the City Awards 2019’da Sona Doğru

Sign of the City Awards (SotCA) 2019 için başvuruların son günü 11 Ekim olarak belirlendi. Kısa bir söyleşi yaptığımız SotCA Jüri Eş Başkanı Prof. Dr. Güzin Konuk ve jüri üyesi Önder Kaya; SotCA’nın daha yeşil bir gelecek için projelerin sürdürülebilir olmasını teşvik eden kategorilerle kapsamının genişlediğini söylediler.

yapi.com.tr
Sign of the City Awards 2019’da Sona Doğru

Hürriyet’in öncülüğünde Türkiye’nin en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen Sign of the City Awards’a başvurular 11 Ekim’e kadar devam ediyor. Bu yıl ‘Yenilikçi Yaratıcı Mimari Yaklaşım’ başlığı altında yetkin mimarların katılabileceği yeni kategoride mimari projelerin yanısıra kavram, düşünce ve model üreten mimarlar da ödüllendirilecek. Kategoriye mimarlar, tasarım süreci tamamlanmış, üretim aşamasına geçmiş veya beklemede olan projeleriyle katılabiliyor.

SotCA 2019 ödül töreni ise gayrimenkul sektörünün tamamını kapsayan, önemli bir platform olarak kabul edilen RE360 Gayrimenkul Buluşması kapsamında 11 Aralık’ta düzenlenecek.

Sign of the City Awards Jüri Eş Başkanı Yüksek Mimar ve Kent Tasarımcısı Prof. Dr. Güzin Konuk ve jüri üyesi Türk Serbest Mimarlar Derneği Başkanı Önder Kaya, SotCA 2019 ve bu yılki yeniliklerle ilgili sorularımızı yanıtladı…

SotCA’nın amacı, hedefleri ile ilgili kısaca bilgi verebilir misiniz?

Güzin Konuk: SotCA, 2014 yılında Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri olan gayrimenkul sektöründeki tüm paydaşları bir araya getirmek ve uluslararası platformlarda da tanıtmak amacıyla hayata geçirilmişti. Bugün geldiğimiz noktada, yarışmanın bu amacın çok ötesine geçtiğini, sektöre enerji kattığını, yurt dışı atılımların bir parçası olduğunu ve sektörü hareketlendirdiğini görüyoruz. Aynı şekilde tüm sektörde bir prestij olarak kabul edilen SotCA gerek kamu gerekse özel projeleri hayata geçiren kurum ve kuruluşlar için bir motivasyon kaynağı.

Bu seneki Sign of the City Awards (SotCA) hakkında genel bilgi verebilir misiniz?

Güzin Konuk: Sign of the City Awards, kentsel projelerin tanımlanması, yeniden değere konması ve birbiri arasında farklılaşan özelliklerinin öne çıkması adına düzenlenmiş çok değerli bir ödüller bütünü. Aynı zamanda da yeni kentsel projelerin oluşturduğu bir platform. 21. yüzyıl kentlerin yüzyılı. Sanayi dönemi olan 20. yüzyıl; tamamlanmış ve bilgi toplumunun, teknolojinin, insan öncelikli gelişmelerin öne çıktığı bir yeni yüzyıl. İşte bu kapsamda kentler yeni bir geleceğe güçlü kentsel projeler ile ve yenilenerek girmeleri gerekiyor. Tam bu süreçte bu ödüller sürecin ve yeni kentsel projelerin önemini ortaya koyuyor.

Başvuruların 11 Ekim’e kadar devam ettiği SotCA, Lineadecor’un proje ortaklığında, Emlak Konut’un katkılarıyla ve EY Türkiye’nin stratejik ortaklılığıyla gerçekleştiriliyor.

SotCA’da bu yıl ne gibi değişiklikler olacak? RE360 konferansı ile yapılan işbirliğinin detayları nelerdir?

Güzin Konuk: Akademisyenler, meslek grupları, sektörün söz sahibi dernek ve kurumlarının katılım ve desteğiyle 2014 yılından bu yana düzenlenen SotCA, bu yıl RE360 Gayrimenkul Buluşması ile gücünü birleştirdi. Sign Of The City 2019 ödül töreni, gayrimenkul sektörünü 360° kapsayan, önemli bir platform olarak kabul edilen ve organizasyonunu Alkaş’ın gerçekleştirdiği RE360 Gayrimenkul Buluşması kapanışında 11 Aralık’ta gerçekleştirilecek. Avi Alkaş da jüri üyelerimiz arasında.

“Kent ve Mimarlık” kategorisinde önemli yenilikler var; “Yenilikçi Yaratıcı Mimari Yaklaşım”, En Yeşil Mahalle” gibi. Bu yeni kategorilerin amacı, hedefleri nelerdir?

Önder Kaya: Bugüne kadar SotCA kategorileri arasında bulunan ve sadece 30 yaşın altındaki mimar adaylarının, nitelikli ve sürdürülebilir mimari proje çalışmaları ile katılabildiği “Genç Mimar Teşvik” bölümüne ek olarak sektörel katılımın boyutunu büyütmek adına bir yenilik gerçekleştirildi. “Yenilikçi Yaratıcı Mimari Yaklaşım” bölümüyle kategorisi ile yaratıcı inovatif mimari proje çalışmalarının yanı sıra kavram, düşünce ve model üreten profesyonel mimarların ödüllendirilmesi hedefleniyor. Kategoriye mimarlar tasarım süreci tamamlanmış, üretim aşamasına geçmiş veya beklemede olan projeleriyle katılabilecekler.

Söylediğiniz gibi “En Yeşil Mahalle” de yeni kategorilerimizden biri. Sürdürülebilirlik kapsamında sertifikalı (Leed, Bream gibi) ya da sertifika adayı olmaya hak kazanmış 2500 nüfus ya da en az 250 konut içeren mahalleler ve ayrıca enerji sakınımlı binaları olan ve sürdürülebilir politikaları ile yeşil hedefli toplu konut projeleri de bu kategoriye başvura yapabilecek.

Güzin Konuk: SotCA her sene pek çok yeniliğe sahne oluyor elbette. Daha yeşil bir gelecek için projelerin sürdürülebilir olmasını teşvik eden kategorilerimiz var. . Ayrıca kentsel dönüşümden söz edilirken, özellikle kentlerin yenilenmesinde koruma ve yenilemenin önemi düşünülerek, yerel yönetimlerin projelerinin de özendirilmesi ve tanınmasını çok önemsiyoruz. O nedenle yerel yönetimlerin katılımı da bizce gerçekten önemli.

SotCA, ödüllere başvuran proje, kişi, kurumlara, özellikle kazananlara ne vaat ediyor? Nasıl bir değer, prestij katıyor?

Güzin Konuk: SotCA sektör için en önemli buluşma platformu. Bu platform sektörün tüm aktörlerini birleştirmekte, bilgilendirmekte, yenilikleri paylaşmalarını, kendilerini ve projelerini duyurmalarını sağlıyor. İçinde bulunduğumuz kentsel dönüşüm ortamı ve kentsel projeler hepimizin yeni yüzyılını, yaşam kalitesini tanımlıyor. Böylesine önemli bir süreçte sektörün tüm kurum/kuruluşları, ayrıca tüm aktörleri/paydaşları yani bu ortamın oluşumuna katkı getirenler bu platformda buluşmalı ve geleceğin şekillendirici unsurlarından biri olmalı. Seneler içerisinde birçok kurum ve kuruluş için SotCA önemli bir prestij göstergesi oldu. Tamamen tarafsız bir jüri tarafından başarısı tescillenmiş bir proje olmak sektör içinde katma değer kazandırıyor.

Sign of the City Awards ile ilgil detaylı bilgiye http://www.signofthecity.com adresinden ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sign-of-the-city-awards-2019da-sona-dogru_175407.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Dyson Airblade™ 9kJ

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!