Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Silivri'de Bu Kez Arsa Krizi Çıktı!

Silivri Belediyesi, daha önce satışını yaptığı çok sayıda arazi nedeni ile mülk sahipleri ile karşı karşıya geldi. Danıştay'ın iptal kararı sonrası, satışı yapılan arazilerin yeniden iadesi için davalar açıldı.

yapi.com.tr
Silivri'de Bu Kez Arsa Krizi Çıktı!

Silivri Belediyesi, kamu yararı gözetilerek satılmasına karar verilen 94 taşınmazın satışına 2009 yılı itibari ile başladı. Hürriyet'in haberine göre, satış süreci başladıktan kısa süre sonra, yapılan işlemlerin hukuki olmadığı gündeme geldi. Yapılan satışlar Danıştay’a taşındı. 4 yıla yakın sürede devam eden davaya Danıştay 8’nci Ceza Dairesi noktayı koydu. Mahkeme, satışların hukuki olmadığını, satışlarda herhangi bir kamu yararı olmadığına hükmederek belediyenin arsa satışlarını iptal etti.

90 milyon liralık satış

Belediye Meclisi’nden 2009 yılında çıkan meclis kararından sonra, belediyeyi mali olarak rahatlatmak için kolları sıvayan yönetim 90 milyon liralık arsa satışı yaptı. 2009’dan 2016 yılına kadar geçen sürede yapılan arsa satışlarının şimdiki değerinin ise 200 milyon lira civarında olduğu kaydediliyor. Danıştay’ın ‘iptal’ kararı sonrası belediye bu kez, daha önce arazi sattığı kişilere karşı dava açma yoluna gitti. Belediyeden arazi satın alan vatandaşlara tek tek dava açan belediye, satışı yaptığı arazileri iadesini istedi.

Tek tek davalar açılıyor

Silivri Belediyesi Avukatı Müjde Demirkol Yağcıoğlu’nun hazırladığı dilekçeyle arazi satın alan 94 kişiye Silivri Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açıldı. Yer satın alan kişilere gönderilen dava dilekçesinde şunlar talep edildi:

Yukarıda açıklanan haklı ve yasal nedenlerle İstanbul 5. İdare Mahkemesi’nin 2009/1410 E. Sayılı kesinleşen kararı doğrultusunda Silivri Gümüşyaka Mahallesi 32 ada 2 parsel sayılı taşınmazın davalılar adına yapılan tapulu tescillerinin iptali ile her türlü haciz ve takyidattan ari bir şekilde müvekkil Silivri Belediye Başkanlığı adına tapuya kayıt ve tesciline, yargılama sonucuna kadar taşınmazın tapu kaydına teminat alınmaksızın tedbir konulmasına, yargılama giderleri ve vekalet ücretinin davalılara yükletilmesine karar verilmesini talep ederiz” denildi.

Gelen tebligat şoke etti

Silivri Belediyesi’nden eline geçen dava dilekçesiyle şaşkınlık yaşayan kişiler, karşı dava açmak için Silivri Asliye Hukuk Mahkemesi’nin vereceği kararı bekliyor. Mahkemenin kararından sonra dava açmaya hazırlanan vatandaşların çoğu arazileri üçüncü kişilere sattığı da ortaya çıktı. Davadan habersiz arsayı alan ikinci ve üçüncü kişilerin tamamı mahkemede haklarını aramaya hazırlanıyor.

ETİKETLER: Silivri
http://www.yapi.com.tr/haberler/silivride-bu-kez-arsa-krizi-cikti_160638.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!