Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Silivri’nin Tarım Arazileri Yapılaşma Tehdidi Altında

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki KİPTAŞ’ın iki kat yapılaşma izni olan arazileri satın almasının ardından bölgede yapılaşma izni 12 kata çıkarıldı. Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, “Bu proje gerçekleşirse burada gökyüzü görünmeyecek” dedi.

yapi.com.tr
Silivri’nin Tarım Arazileri Yapılaşma Tehdidi Altında

Cumhuriyet Gazetesi'nden Hazal Ocak'ın haberine göre, Silivri’de, belediyenin iştiraki KİPTAŞ’ın satın aldığı 173 bin metrekarelik araziye 12 kat inşaat izni verildi. İBB Planlama Müdürlüğü bile karara itiraz etti. Müdürlük, belediyeye “bölgede en fazla 6 kat” sınırı var diye uyarıda bulundu. Silivri Belediyesi de aylardır tarım arazilerini korumak için mücadele ediyor. Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, “Eğer bu proje gerçekleşirse burada gökyüzü görünmeyecek” dedi.

Plana itiraz eden Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, KİPTAŞ’ın vatandaşın 2 kat yapma izni olan arazilerini ucuza topladığını belirterek “Bu değişiklik Cumhurbaşkanı’nın talimatındaki 5+1 kat sınırını kat be kat aşıyor. Emsal de yükseltilerek vatandaşın elindeyken 25 bin 400 metrekare olan inşaat hakkı 79 bin metrekare artırılarak 104 bin 410 metrekareye çıkarıldı. İBB’nin iştiraki KİPTAŞ taraf olduğu için araziye sihirli değnek dokunmuş gibi oldu. “İstanbul’da kentsel dönüşümde emsal artışı olmayacak” diyen yeni İBB Başkanı Mevlüt Uysal’ı da Cumhurbaşkanı’nın talimatını uygulamaya çağırıyoruz” diye konuştu.

Surlara çok yakın

Işıklar, arazinin doğusunda tarihi Anastasius Surları’nın bulunduğuna da dikkat çekerek şöyle devam etti: “Dünyanın en büyük 3. suru olan Anastasius Surları, inşaat yapılacak alana güzergâh olarak çok yakın. İstanbul 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, plan sınırları dâhilinde korunması gerekli herhangi bir kültür varlığının bulunması durumunda derhal kurula haber verilmesini şart koştu. Türkiye ve Silivri açısından bu denli öneme sahip, devlet desteği ile ortaya çıkarılıp milyonlarca turist çekecek tarihi açıdan bu kadar hassas bir alanda şimdi yoğun bir inşaat yapılacak. Silivri Belediyesi olarak konut yapımına karşı değiliz. 15 yıl önce, tarım vasfı düşük arazide kalite standartları yüksek 1350 konut yaparak vatandaşlarımızı ev sahibi yaptık. Ancak verimli tarım arazilerinde böyle bir işe kalkışmak bu şehir için cinayet olur.”

‘Demir yığını’

İBB’ye seslenen Başkan Işıklar, “Eğer bu proje geçerse burada gökyüzü görünmeyecek. Demir yığını olacak; bir milyon yılda oluşan bu toprakları demire teslim etmiş olacağız. Büyükşehir Belediyesi’ne sesleniyorum; bu proje onaylanmasın. Onaylanırsa bir kez daha ihanet edilmiş olacak. Plan askı sürecinde biz itirazlarımızı yapacağız, devamında gerekirse hukuki yönden mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/silivrinin-tarim-arazileri-yapilasma-tehdidi-altinda_162394.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!