Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“Sipariş Var, Tezgâh Hazır, Enerji Yok”

Eskişehir'de Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (OSB) enerji kesintilerine ilişkin konuşan sanayiciler, "Tesislerimiz hayalet fabrikaya döndü. Bantlar durdu. İşçiler izne çıkarıldı. Milyonlarca liralık zararımız var." diyerek tepki gösterdi.

yapi.com.tr
“Sipariş Var, Tezgâh Hazır, Enerji Yok”

İran’ın Türkiye’ye doğalgaz akışını kesmesiyle birlikte organize sanayi bölgelerinde doğalgaz ve elektrik kesintileri yaşanırken, Eskişehir'de de Pazartesi, Perşembe ve Cuma günü sanayi tesislerinde üretim durdu. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, OSB'de kesintilerden etkilenen gıda, cam ve otomotiv sektörünün bazı üretim tesislerini ziyaret etti, sanayicilerin sıkıntılarını dinledi.

 ‘Fırınları kapattık, işçiyi izne çıkardık’
Sözcü’den Kemal Atlan’ın haberine göre; Çakırözer'in ziyaret ettiği Erbaş Cam Baskı A.Ş. sahibi Erol ve Handan Tazegül; cam, seramik gibi sektörlerde yüksek ısıdaki fırınların kapatılıp açılmasının zaman aldığına işaret etti.

Tazegül çifti, “Biz cam üzerine dekorlama işlemleri yapıyoruz. Fabrikamızda cam üzerine günlük 100 bin adet baskı, 40 bin adet boyama işlemi yapılıyor. Elektrik kesintilerinden kaynaklı en çok mağdur olan fabrikalardan biriyiz.” dedi.

“İki büyük fırınımız var. OSB'lerde iki gün çalışabilir, 3 gün çalışamaz denildi. Fakat biz fırınlarda 620 dereceye kadar pişirme işlemi yapabildiğimiz için bu iki gün süre içinde biz maalesef fırınları açamıyoruz.” diyen Tazegül çifti, “Çünkü açarsak zararımız daha büyük olacak. Bir gün ısınma bir gün soğuma süresi var. Bu yüzden tesisimizi kapatmak zorunda kaldık. 100'e yakın çalışanımız var, onlar da bu durumdan etkilendi. İçeride yıllık izni olanlar şu anda onu kullanıyor.” şeklinde konuştu.

20 yıldır cam sektöründe çalıştığını dile getiren bir fabrika çalışanı ise, “Bu sıkıntıyı ben ilk defa yaşıyorum. Elektrik kesintisi bizi zor duruma soktu. Arkadaşlarımızın çoğu izne çıkarıldı. Patronlarımızın da yapacağı bir şey yok. Dileğimiz bu sıkıntıların bir daha yaşanmaması.” ifadelerini kullandı.

“Sipariş var, tezgah hazır ama enerji yok”
Formes Otomotiv sahibi Melih Seber ise “Salgın döneminde iş yoktu, sıkıntıdaydık. Şimdi iş var sipariş var. Tezgâhımız hazır, işçimiz hazır. Bu sefer de enerji yok! Bir gün ekside olunca 3 gün geriye gidiyoruz. Kartopu etkisi gibi hepsi birbirini etkiliyor. Elektrik verilen gün gece yarısı işe geliyoruz ki kaybımızı telafi edelim.” dedi.

“Günlük kaybımız 400 bin dolar”
Kesintilerden en fazla etkilenen sektörlerden biri de gıda sektörü. Elvan Gıda Genel Müdürü Nevzat Çelik, “Günde 20 tır ihracatımız vardı. Elektrik olmayınca duruyor. Kesintiler nedeniyle günlük ihracat kaybımız 400 bin dolar. Ayrıca tedarik zinciri de etkileniyor. Her gün 40 ton yumurta alıyorum, tonlarla un alıyorum. Üretim olmayınca onu da iptal etmek, planlamak durumundasınız. Hepimizin çok zorlandığımız bir süreç yaşanıyor.” şeklinde tepkisini dile getirdi.

“Dev tesisler hayalet fabrikaya dönmüş”
Ziyaretleri sonrasında açıklama yapan milletvekili Çakırözer, Eskişehir ve Türkiye genelinde üretimin durması nedeniyle büyük kayıpların olduğunu belirterek şunları söyledi: “Eskişehir'de yüzlerce tesisimizde durum aynı: Şartel inmiş, tezgahlar durmuş. Koca cam fabrikaları, gıda üreticileri hepsi hayalet fabrikaya dönmüş. On binlerce işçi izinde. Türkiye için milyarlarca liralık üretim kaybı, milyarlarca dolarlık ihracat kaybı söz konusu. İşçisi de patronu da tedirgin. Sıkıntının bu hafta biteceği de belli değil. Sanayicimizin kendi sorumluluğu olmadan yaşadığı mağduriyet nedeniyle uğradığı kayıplar da devlet tarafından telafi edilmeli.”

“Sorumlusu öngörüsüz politikalar”
Yaşanan kesintinin sorumlusunun iktidarın plansız, öngörüsüz enerji politikaları olduğunu belirten Çakırözer, “Yıllardır yaşanmayan bu kesinti neden şimdi yaşanıyor? Hani Tuz Gölü'nde, Büyükçekmece'de depolanan milyonlarca metreküp doğalgazımız nerede? Hani bu yıl enerji tedarikinde sorun yaşanmayacaktı? Neden şimdi bu zor günde sanayici yalnız başına bırakılıyor.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/siparis-var-tezgah-hazir-enerji-yok_189009.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!