Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Elektrik Kesintisi Meclis Gündeminde

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, doğalgaz arzından kaynaklanan elektrik kesintilerini TBMM gündemine taşıdı. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Karaca kesintinin sanayiciye maliyetini sordu.

yapi.com.tr
Elektrik Kesintisi Meclis Gündeminde

İran'ın doğalgazda kesintiye gitmesinden sonra sanayi bölgelerinde sınırlandırılan elektrik tüketimleri CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca tarafından TBMM Gündemine getirildi. Karaca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in yazılı yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Sözcü’den Selami Aydın’ın haberine göre; sanayi bölgelerindeki kesintinin telafisi zor sonuçlar doğuracağını söyleyen Karaca, hükümetin bir B planı olmadığını belirterek, “İran'dan gelen doğalgazın kesintiye uğraması ile birlikte enerjide bir ‘B' planı olmayan Türkiye, enerji alanında ciddi sıkıntıya girmiştir.” diye konuştu.

Bakan Dönmez'e doğalgaz depolama alanlarını hatırlatan Karaca önergesinde şu soruları yöneltti:
- Sanayi bölgelerine uygulanan elektrik kesintisinin toplam maliyeti ne olacaktır?
- Zarara uğraması kaçınılmaz olan sanayiciler açısından yaşanan bu kesintinin zararlarını en aza indirmek için yürütmekte olduğunuz bir çalışma veya uygulamaya geçireceğiniz bir eylem planı var mıdır?
- Sanayi bölgelerine uygulanan kesinti sonucu oluşacak zarar ve kaybın ilerleyen süreçte son tüketiciye yansımaması için önlem alınacak mıdır?
- Enerji konusunda dışa bağımlı bir ülke olan Türkiye'nin gelecek dönem/yıllarda da benzer sorunları yaşamaması için gerekli eylem planları belirlenecek midir?
- Silivri ve Tuz Gölü gibi Türkiye genelindeki depolama alanlarında Türkiye'nin ihtiyacı kadar depolama yapılmış mıdır? Yapılmadıysa bunun sebebi nedir?
- Bu depolama alanlarındaki miktarı dışarıdan enerji ikmalinin olmadığı varsayıldığında Türkiye'nin kaç günlük enerji tüketimini karşılayacak düzeydedir?
- 24.01.2022 itibarıyla Türkiye genelindeki depolama alanlarının toplam yüzde kaçı doludur?

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/elektrik-kesintisi-meclis-gundeminde_188978.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!