Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Pahalı Diye Gaz Depolamadık

Doğalgaz depolarımızın fiyatlar nedeniyle doldurulmadığı ortaya çıktı. Yani kriz sürpriz olmadığı gibi enerjide sürdürülebilirlik sorunu da önemini koruyor.

yapi.com.tr
Pahalı Diye Gaz Depolamadık

İran'ın doğalgazı kesmesinin ardından elektrik arzında da sorunların baş göstermesiyle birçok organize sanayi bölgesinde üretim durdu. Sanayicide şok etkisi yaratan bu kesintilerin geçici olup olmadığı da tartışma konusu olurken uzmanlar enerjide krizin göz göre göre geldiğini belirtti.

Sözcü’den Deniz Bilici’nin haberine göre; Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'nın yayınladığı, Enerji Politikaları ve Sürdürülebilirlik Danışmanı Leyla Karakaya imzalı değerlendirme notunda, Türkiye'nin doğalgaz altyapısının yetersiz olduğuna dikkat çekildi.

Tek bir kompresör istasyonun yapımının on yıl sürebildiğini ifade eden Karakaya, bunun bu kadar uzun sürmesinin teknik olamayacağını, burada bir vizyon sorunu olduğunu belirtti. Uluslararası depolama sistemleri toplam tüketimin %20'sini depolayabilirken Türkiye'deki 2 tesisin toplam kapasitesinin, tüketimin %5'inin biraz üzerinde olduğu bilgisini veren Karakaya, “Üstelik biz 2021-2022 kışına depolarımız tam dolu halde bile girmedik. Fiyatlar yüksek seyrettiğinden, depoları doldurmakta tereddüt edildi. Bir kumar oynandı, yine kaybedildi.” dedi.

Acil eylem planı yok
Türkiye'nin enerji krizine karşı bir acil eylem planı olmadığını belirten, Leyla Karakaya, “Enerji yönetimine acil eylem planınız yok denince bozuluyorlar, ama kusura bakmasınlar; bu uygulanan (kısıtlama), bir acil eylem planı değildir. Bu, hesapsız bir biçimde bir ülkeyi rüzgârın önüne katıp sürüklemektir. Enerji yönetimi, bu derece hesapsızlığı, tedbirsizliği, düşüncesizliği kaldırmaz.” ifadelerini kullandı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/pahali-diye-gaz-depolamadik_188975.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!