Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İlk Çeyrekte 8 Milyar Dolarlık Satınalma ve Birleşme Gerçekleşti

Ernst&Young, 2013 yılının ilk çeyrek birleşme ve satın alma rakamlarını açıkladı. Türkiye'de 2013 yılının ilk çeyreğinde gerçekleşen toplam birleşme ve satın alma işlem sayısı 73, işlem hacmi ise yaklaşık 8 milyar dolar oldu.

yapi.com.tr / AA
İlk Çeyrekte 8 Milyar Dolarlık Satınalma ve Birleşme Gerçekleşti

Ernst & Young Kurumsal Finansman Bölümü'nün araştırmasına göre, 2012 ilk çeyreğine oranla yüzde 40'lık bir artışla 2013 ilk çeyrekte de Türkiye, yatırımcıların ilgisini çekmeye devam etti. Yılın ilk çeyreğinde gündem olan kamu kaynaklı işlemlerin başında EnerjiSA'nın kazandığı Toroslar EDAŞ ve Anadolu Yakası EDAŞ ve Torunlar Gıda'nın kazandığı Başkent Doğalgaz özelleştirme ihaleleri geliyor. Bu yılın ilk 3 ayında dikkat çeken sektörler, enerji, imalat, finansal hizmetler ve gayrimenkul şeklinde sıralandı.
    
"Bu yıl birleşme ve satın alma işlem hacmi 25 milyar doları bulabilir"
    
Ernst & Young Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı Müşfik Cantekinler, konuya ilişkin değerlendirmesinde, 'Birleşme ve Satın Alma İşlemleri 2012 Raporu'nda 2013 yılı için birleşme ve satın alma işlem hacmi beklentilerini yaklaşık 25 milyar dolar olarak açıkladıklarını hatırlattı.
     
Cantekinler, şunları kaydetti:

"Özelleştirme işlemleri ve bazı büyük ölçekli özel sektör işlemlerinin gerçekleştiği ilk çeyreği takiben yılın geri kalan kısmında da beklenen özelleştirme işlemleri ve özel sektör işlemlerinin gerçekleşmesi durumunda; 2013 yılı için toplam birleşme ve satın alma işlem hacminin beklentilerimiz paralelinde gerçekleşebileceğini söyleyebiliriz. Geçen yıl Türkiye'nin kredi notunun yatırım yapılabilir seviyeye yükselişinin ardından uluslararası bir diğer derecelendirme kuruluşu tarafından da 2013 yılının mart ayında yapılan not artışının da işlem hacmi tahminimizi destekleyen bir faktör olduğunu düşünüyoruz. Bunlara ek olarak, yılın ilk çeyreğinde düşük bir performans gösteren özel sermaye fonlarının gerçekleştirdiği işlemlerin de yılın geri kalan kısmında hızlanmasını bekliyoruz".

http://www.yapi.com.tr/haberler/ilk-ceyrekte-8-milyar-dolarlik-satinalma-ve-birlesme-gerceklesti_108242.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!