Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

SİT Alanına Gölet Yapılıyor

Gaziantep'in İslahiye ilçesinde bulunan Hitit dönemine ait antik kentin olduğu birinci derecede SİT alanı ve deprem riski altındaki bölgede gölet yapılmaya başlanması tepkiyle karşılandı.

yapi.com.tr
SİT Alanına Gölet Yapılıyor

Gaziantep’in İslahiye ilçesi sınırları içinde bulunan ve UNESCO Dünya Geçici Mirası Listesi'nde yer alan Yesemek Açık Hava Müzesi'ne 3.5 kilometre uzaklıkta, Göbeklitepe'den 2 bin 500 yıl daha eski bir geçmişi bulunan Hitit dönemine ait yarım kalmış bir antik kent bulundu.

Sözcü’den Ahmet Kaya’nın haberine göre; Gaziantep Kent Konseyi tarafından düzenlenen basın toplantısında konuşan Başkan Yardımcısı Sıtkı Severoğlu, bulunan antik kentin dünya için son derece önemli arkeolojik buluş olduğunu belirterek şunları söyledi: “Ancak, 1. derecede deprem tehdidi altındaki bu bölgeye sulama amaçlı bir gölet inşaatı başlatıldı. Baştan beri karşı olduğumuz bu proje için ilgili her yere başvurduk ama sonuç alamadık. Antik kentin yaklaşık 200 hektarlık alanı gölet altında kalacak. Hem, birinci derece deprem bölgesi, hem de dünyada bir benzeri olmayan bu tarihi eser üzerine gölet yapılmasının amacını hiç kimse izah edemez. Kaldı ki göletin hemen altında Yesemek Köyü bulunmaktadır. Yakın zamanda Karadeniz'de yaşadığımız taşkınların bir benzerinin burada da yaşanması durumunda meydana gelecek can kaybının hesabını kim verecek? Olası bir depremde göletten boşanacak suların hem Yesemek Köyü, hem buradaki tarihi yok etmesi kaçınılmaz bir son.”

Yapılan göletin sulama amaçlı kullanılacağı vurgulayan Sıtkı Severoğlu, şu anda hizmette olan Tahtakale Barajı'nın suyunun kanallar ile hem de çok az bir masrafla bu bölgeye getirilip arazinin sulanmasında kullanılabileceğini belirtti.  Severoğlu, “Göletten yıllık 200-300 bin TL yıllık gelir sağlanacakmış, oysa bu bölge turizme kazandırılsa yıllık geliri en az 5 milyon dolar olur. Bu amaçla kurduğumuz Yesemek Platformu, tıpkı Zeugma'da olduğu gibi kamuoyu desteği almak için çalışmalara başlıyor. Şu anda,  bölgeye iş makinelerini, kamyonları sokmuş tarih kıyımı yapılıyor. Kepçe ile kazı yapılırken heykeller çıkarılmış ve bu heykeller yolun kenarına dizilmiş. Bu suçtur. O nedenle hemen gölet inşaatının durdurulması için suç duyurusunda bulunacağız. Yetkililerden de bu skandal inşaatın durdurulmasını istiyoruz.” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sit-alanina-golet-yapiliyor_186848.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!