Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Danıştay, Bahçeşehir Gölet Projesi’nin İhale İşlemini İptal Etti

İstanbul’da 2015 yılından beri gündemde olan ve alınan mahkeme kararlarına rağmen yeşil alana inşa edilen Bahçeşehir Gölet Projesi için yargıdan bir karar daha çıktı. Danıştay, Başakşehir Belediyesi’nin parselleri hasılat paylaşımı yöntemi ile satmak için açtığı ihaleyi iptal etti.

yapi.com.tr
Danıştay, Bahçeşehir Gölet Projesi’nin İhale İşlemini İptal Etti

Başakşehir Belediyesi'ne ait olan “gölet, spor, turizm ve rekreasyon” fonksiyonuna sahip Bahçeşehir gölet bölgesindeki yeşil alanı betonlaştıran ticari projenin imar planları, ihale için belediye başkanına yetki verilmesi kararı, ihale ve ruhsatlara karşı açılan onlarca dava 2015 yılından beri sürüyor.

Alınan mahkeme kararlarına rağmen proje tamamlanıp proje hayata geçirildi ancak yargıdan bir iptal kararları gelmeye devam ediyor.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre; Bahçeşehir Gölet Gönüllüleri, gölet bölgesinde parsellere hasılat paylaşımı ile rekreasyon projesi yaptırılması için 2015 yılında belediye tarafından yapılan satış ihalesinin iptali için dava açmıştı.

İstanbul 6. İdare Mahkemesi, 2016 yılında verdiği kararda ihale işlemini usule ve hukuka uygun bularak davayı reddetmişti. Karar temyiz edilmişti.

Davacılar, ihale konusu taşınmazların tapu kayıtlarında satılamayacağına ilişkin şerh bulunmasına rağmen satılmasının hukuka aykırı olduğunu belirtmişlerdi.

Temyiz başvurusunu karara bağlayan Danıştay 13. Dairesi, temyizi kabul ederek İstanbul 6. İdare Mahkemesi'nin ret kararını bozdu. 15 Haziran 2022 tarihinde oybirliği ile alınan karar doğrultusunda dava konusu ihale işleminin iptaline de karar verildi.

Bahçeşehir Gölet Gönülleri adına yapılan açıklamada ise “Gölet inşaatının hukuksuzluğu, yargı eliyle bir kez daha tespit edilmiştir. Bu aşamada görevini yerine getirmeyen belediye ve yetkili birimleri, mahkeme kararlarını uygulamaya, göleti eski haline getirmeye çağırıyoruz.” denildi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/danistay-bahcesehir-golet-projesinin-ihale-islemini-iptal-etti_191671.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!