Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

SİT Alanları Düzenlemesi TBMM'ye Sevkedildi

Hükümet, Anayasa Mahkemesi'nin sit alanlarında inşaat yapımına büyük cezalar öngören yasa maddesini iptal etmesinden sonra ortaya çıkan boşluğu doldurmak amacıyla hazırladığı yeni yasa tasarısısnı TBMM'ye sevk etti.

yapi.com.tr
SİT Alanları Düzenlemesi TBMM'ye Sevkedildi

Milliyet'in haberine göre, tasarı 14 Ekim'e 2013'e kadar çıkarılamaması halinde yasal boşluk doğacağı için sit alanları inşaata açılabilecek. Anayasa Mahkemesi, sit alanlarında inşaat yapımına büyük cezalar öngören yasa maddesini iptal etmiş ve hükümete yeni düzenleme için 1 yıl süre vermişti. Yüksek Mahkeme, iptal kararının yürürlüğe 1 yıl sonra, yani 14 Ekim 2013 tarihinde girmesine karar vermişti. Bugüne kadar bu konuda düzenleme yapmayan hükümet, sürenin dolmasına günler kala TBMM'ye jet hızıyla 5 maddelik yasa tasarısı sevk etti. Ancak TBMM'nin 1 Ekim'de açılması, komisyon ve Genel Kurul aşamaları ile Cumhurbaşkanı'nın 15 günlük onaylama süreci dikkate alındığında tasarının 14 Ekim'e yetişmesi zor gözüküyor. Yasanın yetiştirilememesi halinde Türkiye'nin tüm sit alanlarında inşaat yapılabilecek ve bunu yapanlar hiçbir ceza almayacak.

Maliklere tebliğ edilecek

TBMM'ye sevkedilen, "Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'nda Değişiklik Öngören Tasarı" korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıklarına zarar verilmesi halinde uygulanacak bildirim yöntemleri ve cezaları yeniden düzenliyor. Buna göre tescil kararları, tescil olunan taşınmazın kadastral bilgileri ile birlikte, tapu siciline şerh düşülmek üzere ilgili tapu müdürlüğüne bildirilecek. Tek yapı ölçeğindeki kültür ve tabiat varlıkları ile korunma alanlarına ilişkin tescil kararları maliklere tebliğ edilecek.

Tasarıda iptal edilen düzenlemedeki ceza miktarları aynen korundu. Buna göre, tescil edilen SİT alanları ve korunması gerekli taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları ile korunma alanlarının tebliğ ya da ilan edilmiş olmasına rağmen yıkılmasına, bozulmasına, tahribine, yok olmasına ve zarar görmesine kasten neden olanlar 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sit-alanlari-duzenlemesi-tbmmye-sevkedildi_112485.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!