Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ulus'ta Sit Alanına Cami!

Ulus’ta Gençlik Parkı karşısındaki sit alanına 5 bin 700 kişi kapasiteli cami için proje hazırlandı, yıkımlar başladı.

yapi.com.tr
Ulus'ta Sit Alanına Cami!

Başkentin tarihi semtlerinden Ulus’ta yer alan İtfaiye (Hergelen) Meydanı’na 5 bin 700 kişi kapasiteli cami inşaatı için ilk kazma vuruldu.

Cumhuriyet gazetesinden Alican Uludağ'ın haberine göre, tarihi konumu nedeniyle sit alanı olan bölgede cami yapılması için yıkımlara başlandı. Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi ise tarihi alanın meydan olarak kalması gerektiğini belirterek dava açmaya hazırlanıyor.

Ankara Anakent Belediye Meclisi kararıyla yapılan ve projesi hazırlanan cami, Gençlik Parkı’nın hemen karşısında büyük bir alanda inşa ediliyor. Kubbe çapı 27, yüksekliği 43, minare yüksekliği ise 71 metre olan dev cami için ilk kazma iki gün önce vuruldu. Çevredeki bazı binaların yıkımına başlandı.

Cami arazisinin bir kısmı, Emek İşletmeleri A.Ş’ye ait alanla İller Bankası’na ait alanın birleştirilerek Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilmesiyle temin edildi. Hassa Mimarlık Mühendislik tarafından çizilen caiminin projesinde, alanın Gençlik Parkı kadar büyük olduğu görüldü.

Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Orhan Sarıaltun, söz konusu projeyi Melih Gökçek’in daha önce birkaç kez dile getirdiğini, kendilerinin ise buna karşı çıktıklarını anımsattı.

Özellikle bölgenin tarihi dokusu olduğuna dikkat çeken Sarıaltun, “Buranın tarihten beri meydan olarak kullanımı söz konusu. Bu şekildeki alanı korumak gerekir. Ulus’un koruma planında da burası meydan olarak korumaya alınmış. Çevresinde bazı tarihi camiler zaten vardır. Dini tesis ihtiyacı da yoktur. Buraya herhangi bir yapılaşma olamaz” dedi.

Sarıaltun, projenin iptal edilmesi için dava açacaklarını da söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ulusta-sit-alanina-cami_111558.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!