Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Ankara Siteler Eski Parlak...

''Sitelerin Acilen Kentsel Dönüşüme Girmesi Lazım''

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ile Ankara Ticaret Odası Başkanı (ATO) Salih Bezci, Siteler Meslek Odalarını ziyaret etti. Yaşar, Siteler'de üretimin neredeyse durma noktasına geldiğini belirterek, ''Siteler'in birinci derecede reklama ihtiyacı var'' dedi.

yapi.com.tr / AA
''Sitelerin Acilen Kentsel Dönüşüme Girmesi Lazım''

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ile Ankara Ticaret Odası Başkanı (ATO) Salih Bezci, Siteler Meslek Odalarını ziyaret etti. Yaşar, Siteler'de üretimin neredeyse durma noktasına geldiğini belirterek, ''Siteler'in birinci derecede reklama ihtiyacı var'' dedi.

Yaşar ve Bezci'yi Meslek Odalarına gelişlerinde Mobilyacılar ve Lakeciler Odası Başkanı Hüseyin Taklacı karşıladı. Siteler esnafının sorunları hakkında bilgi veren Taklacı, Yaşar ve Bezci'den Siteler'in markalaşma ve reklam çalışmaları konusunda destek istedi.

Siteler esnaf ve sanatkarının zor şartlar altında yaşadığını dile getiren Taklacı, sitelerin sanayi olması, Ar-Ge merkezinin kurulması, mobilya günleri düzenlenmesi konusunda belediyeler ve ATO'dan destek talep etti. Taklacı, ayrıca el işçiliği yapan mobilya ustalarının aynı kuyumcularda olduğu gibi ürünlerini sıfır KDV oranıyla satabilmeleri gerektiğini kaydetti.

ATO Başkanı Bezci de Siteler'in geçmiş dönemlerde bir marka haline geldiğini, ancak daha sonra çağa ayak uyduramadığını ve geri kaldığını belirtti. Çağa ayak uydurabilmek için şirketlerin birleşmesi gerektiğinin altını çizen Bezci, Siteler'le ilgili bir rekabet anketi yaptıklarını ifade etti. Bu ankete göre, siteler esnafının sadece yüzde 57'sinin internet ve e-posta kullandığını ortaya çıktığını anlatan Bezci, Siteler esnafının önemli bir kısımın dünyadaki gelişmeleri takip etmediğini kaydetti.

Siteler'in, Büyükşehir Belediyesi'nin de desteğiyle kentsel dönüşüme girmesi gerektiğini belirten Bezci, artık Siteler'deki dükkanların para etmediğini, kentsel dönüşümle birlikte kurulacak çağdaş, modern bir sanayi sitesinin bu sorunu çözeceğini ifade etti. Bezci, İstanbul'un bu işi çok iyi becerdiğine dikkati çekti.

Ankara'nın en büyük eksikliğinin uluslararası düzeyde bir fuar alanına sahip olmaması olduğunu belirten Bezci, göreve geldikten sonra bu konuda bir proje geliştirdiğini ve şu anki AŞTİ'nin yerini fuar alanı yapmayı planladıklarını anlattı. AŞTİ'nin 450 bin metrekarelik alanı içerisinde 100 bin metrekarelik bir yapı bulunduğunu belirten Bezci, bu alanın 365 gün açık sergi alanı olması gerektiğini ve böyle bir yatırımın Ankara'ya yıllık 1 milyar dolara yakın girdi sağlayacağını ifade etti.

''Siteler esnafı birlik bütünlüğü sağlayamadı''

Yenimahalle Belediye Başkanı Yaşar da sitelerin üretiminin büyük ölçüde durduğunu, esnaf ve sanatkarların taksicilik yapmaya başladığını kaydetti. Sitelere gelişinde 50 bin kişinin çalıştığı, firmaların tüm Türkiye'ye hitap ettiği bir yapı ile karşılaşmayı istediğini anlatan Yaşar, şunları söyledi:

''Ben de yıllarca Siteler'de esnaflık yaptım. Sitelerin 2 tane sorunu var. Birincisi devlet ve yerel yönetimlerden alması gereken hizmetler sorunu, ikincisi ise kendi arasında birlik ve bütünlüğü sağlayamaması. Bir üreticiler grubu var, bir de satıcılar grubu var. Öncelikle çuvaldızı kendinize batırmanız lazım. Siteler kendi ayağına kurşun sıkmayı çok iyi biliyor. Ustalarına sahip çıkacağına İnegöl'den, İstanbul'dan, İzmir'den ve çeşitli yerlerden ürün getirip satıyor. Ancak para kazanmak için öncelikle mal aldığın firmayı yaşatacaksın. Sitelerde toptan satış kalmadı. Perakende satış yapılıyor, satılan malların yüzde 40'ı da site malı değil. Karacakaya'da Ankara koltuğu diye İnegöl koltuğu satıyoruz.

Sitelerin birinci derecede reklama ihtiyacı var. Sitelerdeki firmaların büyük firmalarla rekabet edebilmesi için birleşmesi gerekiyor. Devletin yeni bir mobilyacı organize sanayi bölgesi (OSB) oluşturması lazım. Bu OSB, showroom şeklinde olmalı. Böyle bir alanını oluşturulması için öncelikle siteler esnafının taşın altına elini koyması lazım.''

Siteler esnafı olarak ticaret odasının sadece kredi alırken verdiği sicil belgesinden başka bir faydasını görmediğini ifade eden Yaşar, ticaret odasının zor duruma düşmüş esnafa işlerini düzeltene kadar yardım yapabilmesi gerektiğini söyledi.

Yaşar, Yenimahalle Belediyesi olarak, Sitelerin reklamı için bilboardları da dahil olmak üzere her türlü desteği vermeye hazır olduğunu bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sitelerin-acilen-kentsel-donusume-girmesi-lazim_86799.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!