Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Yüzlerce Dikmenli Kentsel...

‘Siteye Özel Köprü’ Tepki Çekiyor

Dikmen Vadisi’nde, Park Vadi Konutları arasında bulunan köprüyü site sakinleri dışında kimse kullanamıyor. Oysa Anakent Belediyesi, inşaat başlamadan önce köprünün herkese açık olacağı taahhüdünde bulunmuştu. Yurttaşlar, köprünün kamunun değil sadece özel site sakinleri tarafından kullanılmasını “ayrımcılık” olarak değerlendiriyor.

Cumhuriyet ANKARA
15 ‘Siteye Özel Köprü’ Tepki Çekiyor

Dikmen Vadisi’nde, Park Vadi Konutları arasında bulunan köprüyü site sakinleri dışında kimse kullanamıyor. Oysa Anakent Belediyesi, inşaat başlamadan önce köprünün herkese açık olacağı taahhüdünde bulunmuştu. Yurttaşlar, köprünün kamunun değil sadece özel site sakinleri tarafından kullanılmasını “ayrımcılık” olarak değerlendiriyor. Yıldızevler Mahallesi Muhtarı Tuncay Babayiğit, “Köprü yapılalı bir sene oldu ve bütün araçlar geçemiyor sadece sitede oturanlar araçlarıyla köprüden geçebiliyor. Güzeltepe Mahallesi’nde yer alan bu köprüyü diğer mahalle sakinleri de kullanamıyor. Köprü bizim mahallenin kapsamında olmadığı için herhangi bir girişimimiz olmadı. Resmi bir makama da başvurmadık. Ancak halk tepkili tabii ki. Herkes trafiğe açılmasını bekliyor. Sabah ve akşam saatlerinde Hoşdere ve Panora taraflarında çok yoğunluk oluyor. Tek köprü de yetmiyor başka köprüler yapılmalı” dedi.

Güzeltepe Mahallesi Muhtarı Nurten İşçi ise Park Vadi Konutları’nın ve köprünün Güzeltepe Mahallesi sınırları içinde yer aldığını belirterek, yurttaşlardan çok sayıda şikâyet geldiğini söyledi. Nurten İşçi şöyle konuştu:

“Güzeltepe Mahallesi’nde seçimler, mevcut muhtarın başka bir yere nakil olmasından dolayı iptal edildi. Ben 7 Haziran’da göreve geldim. Çalışmaya başladığımdan beri sitedeki köprüyle ilgili çok sayıda şikâyet aldık. Vatandaş o yolu kullanamıyor ve zorluk çekiyor. Hatta site içinde bulunan güvenlik görevlilerinin sert davrandığı yönünde de duyumlar aldık. O bölgenin çevresi de çok kirli, her yer çamur içinde. Köprüyle ilgili Anakent Belediyesi’yle görüştüm. Özel Kalem Müdürü Ömer Faruk Özçelik ‘1-2 ay içerisinde köprünün tüm vatandaşlara açılacağını ve trafiğin oradan da akacağını’ söyledi. Çalışma olduğu gerekçesiyle ve arabaların ağırlığı köprüde risk oluşturacağı için kapatıldığını dile getirdi ama bu ne kadar doğru bilemiyorum çünkü köprü bir senedir kapalı.”

‘Sadece kendilerine açık!’

Park Vadi evlerinde ikâmet edenlerin çoğunlukla AKP mensupları ve Anakent Belediyesi görevlileri olduğunu vurgulayan Nurten İşçi, “Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu da o sitede oturuyor. Yolu da trafiğe kapattılar sadece kendilerine açık. Özel Kalem Müdürü’nün dediği gibi trafiğe açılacak mı merak ediyoruz ve bekliyoruz” dedi.

‘Gökçek bilerek yapıyor’

Dikmen Köprüsü ile ilgili olarak yurttaşların görüşleri de şöyle:

* Emin Gökdemir (Taksici): Köprü yapılalı bir sene oldu ve trafiğe kapalı. Melih Gökçek köprünün site projesi kapsamında yapıldığını söylüyor ama bize en başta herkese açık olacağı söylenmişti. Biz de taksiciler olarak zorluk çekiyoruz. Trafiğe açık olsa halk da rahat edecek biz de. Ama hafta içi trafik kilitleniyor. Gökçek elini her yere attığı gibi burayı da istediği gibi yönetiyor ve bence bunu Çankaya halkına bilerek yapıyor.

‘Neden hâlâ trafiğe kapalı’

* Onur Nazlı: Şunu merak ediyorum. Madem bu köprü belediyeden ihale yoluyla yapılmış, o zaman niye sadece site sakinleri kullanacak? Şu anda Çankaya’dan Dikmen’e yaya olarak geçmek arabayla geçmekten daha kısa. Yani bu rezilliğin çözümü olacak köprüyü neden trafiğe kapatıyorlar anlamıyorum. Köprü hem kamusal alanın üzerinden geçiyor hem de belediyenin parasıyla yapılıyor ama sadece siteye açık. Bu köprüyü tüm kamu kullanmalıdır.

‘Bu köprü kullanılmalı’

* Sinan Saraç: Ben bu köprünün tüm Ankara trafiğine açılacağını hiç sanmıyorum. Açılsa bile o kadar trafiği kaldıramaz ama tabii açık olması kapalı olmasından daha iyidir. Bu köprünün kesinlikle kullanılması gerekir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/siteye-ozel-kopru-tepki-cekiyor_71146.html

Read Comment Section
15 Yorum Yorum Yaz
  • Köprünün kapatılmasını destekleyenler konu ile ilgili facebook sayfamıza katılabilirler linki tıklamanız yeterlidir. http://www.facebook.com/home.php?sk=group_126722327394698&ap=1 YANITLA
  • halkın parasıyla yapılmış bence sökülsün. bu site sahipleri durumu anlamıyorlar. anlaşılan kimseyi geçirmeyi düşünmüyorlar. bence sökülmeli halkın kullanımına uygun bir köpru yapılmalı sökülen de artık başka yerlerde işe yarar. YANITLA
  • Vadideki köprü açılsın Dikmen-Ayrancı birleşsin 30 Haziran 2010 TBMM, Dikmen Vadisi’nde Ayrancı ile Dikmen’i birleştiren, ancak şu anda sadece site sakinlerinin geçişine izin verilen köprünün halka açılmasını kararlaştırdı. TBMM Dilekçe Komisyonu, aylar süren çalışmasında ilgili kurumların temsilcilerini dinledi ve yerinde inceleme yaptı. Dikmen’den vatandaşlar, Meclis’e yaptıkları başvuruda, Dikmen’i Çankaya’ya bağlayan vadideki demir köpründen araç geçişinin yasaklanmasına itiraz etmişlerdi. Vatandaşların başvurusunda, sadece site sakinlerinin kullanımına olanak sağlanarak ayrımcılık yapıldığı, sınırlı bir kesime imtiyaz ve rant sağlandığı savunuldu. Sorunu gündemine alan TBMM Dilekçe Komisyonu, aylar süren çalışmasında ilgili kurumların temsilcilerini dinledi ve yerinde inceleme yaptı. Komisyon üyeleri; köprünün devamındaki yolun özel mülkiyetten geçmediğini, yolun bölgedeki herkesin mülkiyet hakkından kesilerek yapıldığını, köprünün aslında Dikmen’i Ayrancı’ya bağlamak üzere inşa edildiğini, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin de inşaat sırasında bunu vaat ettiğini tespit etti. Komisyonun oybirliğiyle kabul ettiği karar şöyle: Eşitliğe aykırı “Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından kamu kaynakları kullanılarak yapılmış olan Dikmen Vadisi üzerindeki köprüden sadece iki sitede ikamet eden sakinlerin araçlarıyla geçebildiği, Belediye Kanunu’yla verilmiş olan kamu hizmetlerinden yararlanmada eşitlik ilkesine uygun davranılmadığı, belde sakinlerinin müşterek ihtiyaçlarını karşılama görevinin yerine getirilmediği tespit edilmiştir. Kamu idareleri, görevlerini yerine getirirken ya da yetkilerini kullanırken kendilerine tanınan takdir yetkisini keyfi olarak kullanamazlar. Site sakinleri dışında diğer semt sakinlerinin de araçları ile geçişlerini sağlayacak düzenlemelerin bugüne kadar yapılmadığı, imar planında mevcut olan yolun ya da alternatif bir yolun açılması ile bu geçişin sağlanmadığı, idarenin bu tutumu ile takdir yetkisini keyfi biçimde uyguladığı kanaatine varılmıştır. Satarken farklı vaat Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin köprüyü bütün vatandaşların kullanımına açık olacak şekilde tasarladığı ve devamındaki yolun trafik yolu olarak gösterildiği, ancak bilahare köprünün münhasıran site sakinlerinin araçlarıyla geçişi için kullanılacağı vaadiyle evlerin satışa çıkarıldığı, halka duyurulan bir çalışmanın site sakinlerine verilen vaatlerden ötürü revize edildiği kanaatine varılmıştır. Köprü ve bağlantı yollarından halkın kullanımı haksız olarak sınırlanmıştır. Belediyenin, gerekli düzenlemeleri ivedi olarak gerçekleştirmesine, İçişleri Bakanlığı’nın, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin konuyla ilgili iş ve işlemlerini bir kez de idari yönden incelemesine oybirliğiyle karar verilmiştir.” Kaynak: Hürriyet Ankara YANITLA
  • TBMM Dilekçem TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ DİLEKÇE KOMİSYONU .....11.../...01....../.2011.... Konu : Dikmen Vadi Köprüsü Sayın Komisyon Üyeleri; Dikmen vadisindeki köprü TBMM Komisyon kararına rağmen hala halkın kullanımına açılmamıştır ve bu yönde de herhangi bir çalışma yapılmamaktadır. Dikmenli bir vatandaş olarak konu ile ilgili olarak rahatsızlığımı siz Sayın Komisyon üyelerine de bildirmek istedim. Halkın Meclisinin aldığı kararlara uymayanlar hakkında gereğini yapacağınızı ümit ediyorum. Saygılarımla arz ederim. YANITLA
  • Üstelik TBMM’nin Haziran 2010 da aldığı halkın hizmetine açılması kararına karşı hala açılmamış olan köprü. Cumhurbaşkanımıza konu ile ilgili yazdığım dilekçe alttadır. Lütfen sessiz kalmayalım. Sayın Cumhurbaşkanım, Ben Dikmen semtinde oturmaktayım. Çankaya ve Dikmen semtlerini bağlayan, Dikmen vadisi üzerine Ankara Büyük Şehir belediyesinin inşa etmiş olduğu köprünün sadece site sakinlerinin araçlarına tahsis edildiğinden büyük rahatsızlık duymaktayım. Evim köprünün bitişiğinde ve her gün bu köprüden araçla geçmek isteyen vatandaşlar ile site güvenliği arasında tartışmalar yaşanmaktadır. Birkaç kere bende geçmek istedim ve güvenlik ile tartışma yaşadım. Halkın parası ile yapılan ve belli bir kesimin kullanımına tahsis edilen bu köprü ile ilgili alakanızı esirgemiyeceğinizi CUMHURBAŞKANIMIZ olarak umuyorum. Konu ile ilgili Büyükşehir belediyesine de mail attım ancak dönüşü olmadı. Maddi durumum ve işimden dolayı hukuksal girişimlerde de bulunamadım. Ancak ben ve benim gibi çok vatandaşın bu durumdan rahatsız olduğunu bilmenizi isterim. Bu sitede kabineden bakanlar ve üst düzey bürokratlar da ikamet etmekte. Beni asıl üzen de onların bu olaya ilgisiz kalması. Halkın parası ile yapılmış köprüyü halk kullanamıyor ve oy verdiğim insanlar gözümün önünde bu haksızlığın parçası oluyorlar. Bir umut size yazmak istedim. Bu haksızlığa dur diyeceğinizi ümit ederek başarılarınızın devamını dilerim. Saygılarımla Mete Baş YANITLA
15 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor.  1  |  2  |  3  |  DEVAMI
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!