Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

SOCAR Türkiye’de Sürpriz Değişim

Petkim, TANAP, STAR Rafinerisi gibi Türkiye’de pek çok stratejik yatırımın sahibi Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi Socar’ın Türkiye CEO’su Kenan Yavuz görevinden ayrıldı. SOCAR Türkiye Genel Müdürlüğü`ne Zaur Gahramanov getirildi.

yapi.com.tr
SOCAR Türkiye’de Sürpriz Değişim

Hürriyet'ten Merve Erdil'in haberine göre, SOCAR Yatırımlar Genel Müdür Yardımcısı olarak Bakü’de görev yapmakta olan Zaur Gahramanov, SOCAR Türkiye Genel Müdürlüğüne getirildi. Kenan Yavuz CEO’luk görevinden ayrılırken, yeni dönemde grup şirketlerindeki yönetim kurulu üyeliklerini devam ettireceği açıklandı.

Socar Türkiye’nin dün yaptığı basın açıklamasına göre, 25 Nisan 2016 tarihli Yönetim Kurulu kararıyla aynı tarihten geçerli olmak üzere daha önce SOCAR Yatırımlar Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmakta olan Zaur Gahramanov, SOCAR Türkiye Genel Müdürü olarak atandı. SOCAR Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Vagif Aliyev, bayrak değişimine ilişkin yaptığı açıklamada Kenan Yavuz’a, SOCAR Türkiye’ye sağladığı tüm özverili katkıları için teşekkür ederken, Zaur Gahramanov’a yeni görevinde başarılar diledi. Aliyev şöyle konuştu:

“SOCAR Türkiye, Kenan Yavuz önderliğinde önemli başarılara imza attı. Sayın Yavuz’un Petkim ile Türkiye’nin sanayileşmesine yaptığı katkılar açıktır. Sayın Kenan Yavuz, Grup Şirketlerimizdeki Yönetim Kurulu üyeliklerini devam ettirecektir. CEO’luğu boyunca hem şirketlerimizin yatırımlarının ilerlemesine hem de Türkiye’nin enerji sektöründe rekabetçi bir konuma erişmesi adına önemli katkılarda bulunmuştur.”

Görev almaya hazırım

Eski CEO Yavuz Twitter adresinden yayımladığı açıklamada ise 2004 yılında Petkim Genel Müdürlüğü ile başlayıp Socar Türkiye Başkanı olarak devam eden yolculuğunda büyük başarılara imza attıklarını dile getirdi. Yavuz “Aşırı yoğun, stresli ve gece gündüz çalışmayı gerektiren bu süreci operasyonel olarak yönetim kurulu olarak sonlandırma kararı almış bulunuyoruz. Socar Türkiye CEO ve Başkanı olarak yürüttüğüm görevimi Zaur Gahramanov Socar Türkiye Genel Müdürü ünvanı ile devam ettirecektir. Kardeş ülkemiz Azerbaycan’ın güzide şirketi Socar’ın operasyonlarında Yönetim Kurulu üyesi olarak benden talep edilecek herhangi bir görev olduğu takdirde bu görevi ifa etme gayretinde olacağım” dedi. Yavuz sözlerini “Arkadaşlarımın hiçbir dedikoduya, üretilmiş söylentiye itibar etmeden bize emanet edilen şirketimize hizmet edeceklerine olan inancım tamdır” diye tamamladı.

Yeniden yapılanma

Socar Türkiye’nin Genel Müdürlüğünü yürütecek olan Zaur Gahramanov’un sekiz yılı aşkın süredir SOCAR bünyesinde çok önemli görevler üstlendiğini söyleyen Vagif Aliyev, “Zaur Gahramonov, SOCAR’daki görevleri süresince uluslararası alanda rekabet gücümüzü artıran çalışmalara imza attı. Küresel vizyonumuzun daha da genişlemesine, derinleşmesine ciddi katkılar yaparken SOCAR bünyesinde farklı görevleri büyük başarıyla yürüttü. Eminim ki Gahramanov, SOCAR Türkiye’nin başarı çıtasını ve iki kardeş ülkenin enerji sektöründeki konumunu daha da yukarılara taşıyacaktır” dedi. Kulislere yansıyan iddialara göre, Socar son dönemde bir yeniden yapılanma sürecinden geçiyor. Bu kapsamda bazı pozisyonlarda değişiklikler yaşandığı, Socar 1. Başkan Yardımcısı Samir Kerimli’nin de Türkiye’deki görevinden ayrılarak Azerbaycan’a döndüğü belirtiliyor. SOCAR Türkiye’nin 2018’e kadar Türkiye’de gerçekleştireceği yatırım miktarı 20 milyar dolar olacak. Socar, Azerbaycan doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıması planlanan TANAP projesinde de Türkiye ve İngiliz BP ile ortak durumunda. Türkiye’yi doğudan batıya geçecek olan 1850 km uzunluktaki TANAP projesinin, 2018 yılı sonunda bitirilmesi hedefleniyor. Petkim kampüsü içinde yapımı devam eden yıllık 10 milyon ton ham petrol işleme kapasiteli Star Rafinerisi’nin de 2018 yılı itibarıyla üretime başlaması öngörülüyor.

ETİKETLER: SOCAR
http://www.yapi.com.tr/haberler/socar-turkiyede-surpriz-degisim_144391.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!