Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sokağınıza Adını Veren Yazarı Tanıyor musunuz?

Edebiyata ilgi duymayabilir ya da kitap okumayabiliriz. Bu yüzden her şairi ve yazarı tanımamız mümkün değil. Fakat bu, yaşadığımız sokağa, ismi verilen edebiyatçıları, sanatçıları tanımamıza engel değil. Mesela, İstanbul Avcılar'daki Namık Kemal Caddesi'nde işyeri sahibi esnafların çoğu yazarın bir fıkra kahramanı olduğunu sanıyor. Kısacası

Zaman CumaErtesi
Sokağınıza Adını Veren Yazarı Tanıyor musunuz?

"Halide Edip Adıvar Mahallesi, Namık Kemalettin Caddesi, Kemal Tuğcu Sokak. Cemil Meriç Apartmanı." Ya da "Şair Orhan Veli Mahallesi, Necip Fazıl Kısakürek Caddesi, Cemal Süreya Sokak, Tarık Buğra Apartmanı" diye devam eden bir adrese, kim sahip olmak istemez ki? Şundan eminiz; edebiyata ilgi duyan herkes, kitaplarını okuduğumuz, hikâyelerini dinlediğimiz, şiirleriyle 'hemdem' olduğumuz edebiyatçıların isimleriyle çevrili bir semtte oturmaya hayır demez. Bu düşünceden yola çıkılmış olsa gerek, 90'lardan itibaren kadirşinas edebiyat meraklılarının, devlet adamlarının girişimleriyle cadde ve sokaklar, değerli kalemlerin isimleriyle kıymetlendirildi. Böylece bir-iki yerde rastladığımız roman, hikâye, şiir, müzik tadındaki sokakları sayısız mahalle ve semtte görür olduk. Gel gör ki ismi ile sokakların talihini değiştiren yazarları, şairleri tanımamamız, kim olduklarını merak etmeyişimiz kıymetli söz ustalarının boynunu bükük bıraktı.

Eli cebinde, sokağı baştanbaşa heyecanla dolaşıp İstanbul'u anlatan Orhan Veli dinleyeni çıkmayınca köşesine çekildi; Cemal Süreya dilinden düşürmediği "Keşke yalnız bunun için sevseydim" dizelerini söylemekten vazgeçti, Tarık Buğra tarihle bezeli romanlarından satırlar okumayı bıraktı, Kemallettin Tuğcu acı dolu bir hikâyeye daha başladı. Ne yazık ki sokaklarla isimleri ebedileştirilmeye çalışılan bu isimleri küstüren ise biziz.

Her gün, her an isimleriyle örülmüş sokaklardan geçiyoruz da, bu kıymetli kalemlerin, düşünürlerin kim olduğunu merak edip de öğrenmiyoruz. Anlayacağınız birçoğumuz yaşadığımız cadde ve sokağa verilen adın sahibini tanımıyoruz! Biz de mahalle ve sokak sakinlerinin yaşadıkları mekanla ilişkisini merak ettik.Elimize şehir rehberini alıp, İstanbul'un altını üstüne getirdik. Şair ve yazar isimlerinin verildiği sokak sakinleriyle bu isimler üzerine hasbihal ettik. Ancak çoğu yaşadığı sokağa verilen ismin kim olduğunu bilmiyor!

Hangi ünlü adı nerede?

Kemalettin Tuğcu Sokak: Çengel-köy'ün ara sokaklarında gezerken rastlıyoruz, Kerime Hatun Camii'nin hemen dibindeki Kemalettin Tuğcu sokağına. Sokak sakinlerinden biri tek katlı evinin duvarında 'Kemalettin Tuğcu Sokak' yazan, 75 yaşındaki Mahmut İnce. Mahmut amcanın kulakları biraz zor işitiyor. Yanına yaklaşıp "Kemalettin Tuğcu'yu tanıyor musun?" diye soruyoruz "Kemal dayın camide" diye cevap veriyor. Sonunda anlaşıyoruz Mahmut amcayla ama Kemalettin Tuğcu'nun kim olduğuna dair bir bilgi alamıyoruz ondan, sokaktaki birçok kişi gibi. Sadece çok eskilerden beri bu sokakta yaşayan fotoğraf sanatçısı Gülnur Sözmen, Tuğcu'yu tanıdığını söylüyor. Gülnur Hanım, Kemalettin Tuğcu'yu çocuklara acıdan başka bir şey anlatmayan 300 roman yazmış bir yazar olarak tanımlıyor.

Can Yücel Sokağı: Kuzguncuk'tan Üsküdar'a doğru yürürken tek katlı, mütevazı evlerin olduğu Can Yücel Sokağı'na çıktık. Sokakta kimsecikler yoktu, bu yüzden tek tek evlerin kapısını çalıp, "Can Yücel'in kim olduğu hakkında bir bilginiz var mı?" diye sorduk. Kastamonulu Selma teyze, "Evladım, bir sokağa birinin adı veriliyorsa muhakkak devlet erkânından biridir." diyerek yüzümüzdeki yorgunluğu tatlı bir tebessüme çevirdi. 12 yaşındaki Onur Soral, Can Yücel'i tanıyor. Ona usta şairi öğreten hocasının verdiği ödevmiş. Bize Can Yücel'in kim olduğunu şöyle anlatıyor küçük Onur: "Modern Türk şiirinin dünyaca tanınan şairlerinden biri. Bense onu daha çok, 'İlle de bir şeye ait olacaksan, renklere ait olacaksın. Mesela turuncuya ya da pembeye. Ya da cennete ait olacaksın.' mısralarıyla biliyorum."

Cemil Meriç Sokak: Cemil Meriç Sokak, Üsküdar Bağlarbaşı tarafında iç içe geçmiş binaların bulunduğu oldukça sakin bir sokak. Bu sokakta kim çıkarsa karşımıza Cemil Meriç'in 'Bu Ülke'sinden' başlıyor onu anlatmaya. Onlardan biri de Marmara Üniversitesi öğrencisi Ümit Güçlü. Güçlü, "Cemil Meriç, Türk fikir hayatının önemli mütefekkirlerinden biri. Bundandır ki onu yaşatmak için bu sokağa adının verilmesi bizler için de müthiş bir onur. Biz gençler olarak 'Bu Ülke' aydınlarının isimlerini cadde ve sokaklarda görmek istiyoruz." diyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/sokaginiza-adini-veren-yazari-taniyor-musunuz_79121.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!