Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Soluduğunuz Hava Kadar Sağlıklısınız

Bütünleşik tasarım, enerji verimliliği, nefes alan binalar ve iç mekan hava kalitesinin önemine dair farkındalık yaratmak amacıyla İSKİD tarafından beşincisi düzenlenen Mimari Tasarımda İklimlendirme Konferansı'nda, doğru iklimlendirme sistemleri konusunda yapılması gerekenler masaya yatırıldı.

yapi.com.tr
  • Soluduğunuz Hava Kadar Sağlıklısınız
  • Soluduğunuz Hava Kadar Sağlıklısınız
  • Soluduğunuz Hava Kadar Sağlıklısınız
  • Soluduğunuz Hava Kadar Sağlıklısınız
  • Soluduğunuz Hava Kadar Sağlıklısınız

İklimlendirme, Soğutma, Klima İmalatçıları Derneği (İSKİD)’in 2 Ekim 2018 Salı günü Yapı Medya İletişim organizasyonu ile Yapı-Endüstri Merkezi’nde düzenlediği Mimari Tasarımda İklimlendirme Konferansı sektör profesyonelleri, akademisyenler ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti.

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Taner Yönet de binalarda iklimlendirme sistemlerine yeterli alan bırakılması gerektiğini bunun için de iyi planlama yapılmasının şart olduğunun altını çizdi. Taner Yönet şunları söyledi:

“İklimlendirme sektörü insanların yaşadığı ortamların konfor şartlarını sağlamak amacını taşıyor. İklimlendirmenin doğru yapılabilmesi için mimarlarımızın, doğru mühendislerle çalışması gerekiyor. Özenerek tasarlanan binalar ancak ortak yapılacak çalışmalarla doğru fonksiyon gösterecektir. Binalarda iklimlendirme sistemlerine yeterli alan bırakılması için iyi planlanması şart. Mimarlık bir sanat dalıdır ve bu sanatın iyi icra edilebilmesi için bilimle desteklenmesi gerekir. Bilim ve sanatı güçlü olan toplumlar her zaman gelişime açık olmuştur” diye konuştu.

"Sağlıklı bir bireyin 1 kg yemeğe, 2 kg suya ve 15 kg havaya ihtiyacı var"

Etkinlikte söz alan İSKİD Merkezi İklimlendirme Sistemleri Komisyonu (MİSK) Başkanı Gökhan Büyükarıkan, okullardaki hava kalitesini yükseltmek gerektiğini, bunun gerçekleşmesi durumunda çocukların anlama oranının yüzde 14-15 oranında arttığını belirtti. Büyükarıkan şöyle konuştu:

“İç hava kalitesindeki konfor çok önemli. Sağlıklı bir bireyin günde 1 kg yemeğe, 2 kg suya ve 15 kg havaya ihtiyacı var. Yüzde 90 kapalı ortamlarda yaşandığı için havalandırmanın önemi artıyor. Okullarda yaptığımız çalışmalara göre sınıfın sadece iç hava kalitesine bağlı olarak çocukların anlama oranında yüzde 15’lik farklar var. Hep beraber el ele vererek bu sistemler sürdürülebilir” dedi.

Hava kirliliğine karşı çözüm filtreleme

Mimari Tasarımda İklimlendirme konferansı kapsamında, Fortune Türkiye Yayın Direktörü Cüneyt Toros'un moderatörlüğünde gerçekleşen “Nefes Alan Binalar için İklimlendirme” konulu panelde konuşan Rota Mühendislik Kurucusu İlker Devrim Atalay üç konuya dikkat çekti: