Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Soma'da Kalan Tazminatlar Ekim'de Ödenmeye Başlıyor

AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber, Soma'daki maden faciasının ardından, işten çıkarılan işçilerin tazminatlarının kalan bölümünün, şirket ile Maden-İş arasında imzalanan protokol doğrultusunda, Ekim ayında ödenmeye başlanacağını açıkladı.

yapi.com.tr / AA
Soma'da Kalan Tazminatlar Ekim'de Ödenmeye Başlıyor

Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene'yi makamında ziyaret eden AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber, gazetecilere yaptığı açıklamada, 301 kişinin hayatını kaybettiği facianın ardından ocağın kapatılmasıyla 2 bin 831 kişinin işten çıkarıldığını anımsattı. Berber, işten çıkarılanların tazminatlarının 4 taksite bölünerek, ilk taksitin TMSF tarafından haziran başında ödendiğini söyledi.

İşçilerin tazminatlarının ödenmesinin devamıyla ilgili, Türkiye Kömür İşletmeleri ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın yetkililerinden bilgi aldığını vurgulayan Berber, şunları söyledi:

"Aldığım bilgiye göre şirket avukatları, Maden-İş ile protokol yaptı. Protokol doğrultusunda, işçilerin kalan tazminatlarının ödenmesi, ekim ayında başlanacak. Ben, böyle protokole imza atmazdım. İşçinin sendikası, böyle bir şeye nasıl imza atar. Gerekli kuruluş ve maden işletmesi ile görüşmeler sağladım. Avukatlar teminat verecek bir şeyin olmadığını söylüyor. Dolayısıyla maden işletmesinden kazanılan paralar ile ödeme yapacaklarını beyan etmişler. Kalan kısmın ilk ödemesini ekimden başlayarak uzun zamana yaymışlar".

Berber, sendikacılara yüklenmekte haksız olmadığının ortaya çıktığını iddia ederek, şöyle devam etti:

"Koskoca Maden-İş, Türk-İş'sin, dünya kadar paran var, bu paraları da işçilerden topladın, öde o zaman. Sonra da şirketten alırsın. Bir açıklama da yapmıyorlar. Çıkıp konuyla ilgili kamuoyuna açıklama yapsınlar. Şimdiye kadar 'Bu sendikanın arkasında, AK Parti var, şu sendika AK Partili' dediler. Böyle bir şey yok. Sendikanın ne seçimine ne de başka bir şeyine karıştık. Bu olayla ilgili bize yüklenenler, bizi sorumlu tutmaya çalışanlar, sendikaya bir kelime laf etmediler. Diğer siyasi partiler, niye sendikaya arka çıkıyorlar? Çünkü kendilerinin arka bahçesiydi. Çünkü bizden daha fazla sendikayla onlar içli dışlıydı".

TMSF tarafından alacaklarına mahsuben şirketin sahiplerinin teminatları karşılığı, işçilerin tazminat alacaklarının ilk taksiti, haziran başında ödenmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/somada-kalan-tazminatlar-ekimde-odenmeye-basliyor_133089.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!