Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Soma'da İşçisiz Tatbikat Yapmışlar

Manisa Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden Soma maden kazası davasının üçüncü duruşmasının üçüncü celsesinde, hakkında "işçilere küfür ettiği ve işçileri dövdüğü" tanık ifadelerinde yer alan, üretim baskısı savlarının en başındaki isim üretim müdürü ve işletme müdür yardımcısı İsmail Adalı çarpraz sorguya alındı.

yapı.com.tr
Soma'da İşçisiz Tatbikat Yapmışlar

Maden ocağındaki ihmaller nedeniyle eleştirilen Adalı, duruşmada bir çok madenci ailesinin tepkisiyle karşılaştı. Madende taşeron sisteminin devamı olan dayıbaşı yönteminin devam ettiğini belirten tanık işçi ifadelerine karşın bunu kabul etmeyen Adalı, "Madende ekipbaşları vardır. Bunlar işleri takip eder çıkarlar" dedi. Cumhuriyet Gazetesi'nden Emre Döker'in haberine göre, Adalı, dayıbaşlarının fazla üretim yapmaları halinde fazladan para alıp almadığını bilmediğini de söyledi. “Ekipbaşları sendikalı mı?" sorusuna, Adalı, "Bilmiyorum" yanıtını verdi. Soruyu soran avukat İbrahim Arzuk, "Ekipbaşları işveren temsilcisi olduğu için yasa gereği sendikalı olmuyor. Katliamın nedeni işçilerin çalıştırılma biçimidir" diye konuştu.

Kazadan önce işçilerle tatbikat yaparak acil durum planı yapması gereken Soma Kömürleri AŞ'de sadece işletme müdürleri ve mühendislerin tatbikat yaptığı ortaya çıktı. Adalı, işçilerle herhangi bir tatbikat yapmadıklarını sadece 3 yıl önce mühendislerin de katıldığı tatbikatla olası bir kaza anında madenin nasıl tahliye edileceğini çalıştıklarını söyledi. Üretim müdürü Adalı, işçilerin tatbikat yaptığını "duyduğunu" da söylemesi salonda gülüşmelere neden oldu.


Avukat Berrin Demir de, madende inceleme yapan müfettişlerin 25 metre gittikten sonra geri dönerek maden yöneticileriyle kuzu çevirme yediğini söyledi. Adalı ise iddiayı kabul etmediğini söyledi. Avukat Demir bunun üzerine tepki göstererek, "Arkanızdaki patron 3 kuruş fazla kazansın diye böyle savunma yapıyorsunuz. Yok böyle bir şey. Kırmızı Pazartesi romanını okuyun. Herkes suçlunun kim olduğunu biliyor" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/somada-iscisiz-tatbikat-yapmislar_133532.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!