Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Stadın Taşı Köşk’e Çıktı

Mülkiyeti TOKİ’ye devredilen ve önümüzdeki dönemlerde yıkılması beklenen Cebeci inönü Stadı’nın girişindeki andezit taşlarının Çankaya Köşkü’ne taşındığı ortaya çıktı. Cumhurbaşkanlığı yetkilileri taşların taşındığını doğrulayarak, “3,4 ve 6 no’lu kapılarda yapılan yenileme çalışmalarında, doku ve renk uyumunu devam ettirmek için alındı” dedi.

yapi.com.tr
Stadın Taşı Köşk’e Çıktı

37 bin kişilik kapasitesiyle Başkent’in en büyük stadı olan ve önümüzdeki dönemlerde yıkılması öngörülen Cebeci İnönü Stadı’ndaki giriş merdivenlerinin Çankaya Köşkü’ne taşındığı ortaya çıktı.

Hürriyet'ten Mert Gökhan Koç'un haberine göre, stadın ev sahibi takım girişindeki merdivenlerin yaklaşık bir yıl önce uzmanlar tarafından sökülerek taşındığını doğrulayan stat görevlileri, “Cumhurbaşkanlığı’ndan gelen görevliler ve uzmanlar bu taşların eski Andezit (Ankara) taşı olduğunu ve Cumhurbaşkanlığı Yerleşkesi’ndeki yenileme çalışmalarında kullanılacağını söyledi” ifadelerini kullandı.

Renk, doku uyumu için kullanıldı

Cumhurbaşkanlığı yetkilileri, merdivenlerdeki taşların Cumhurbaşkanlığı Yerleşkesi’ne getirildiğini doğrulayarak, şu bilgileri verdi:

“Cumhurbaşkanlığı Yerleşkesi’nin 3,4 ve 6 no’lu kapılarında geçen yıl yenileme çalışması yapıldı ve girişler yeniden düzenlendi. Çalışma yapılırken daha önceki dokuya uygun olması için eski taştan duvar yapılması kararlaştırıldı. Doku ve renk uyumunu devam ettirmek için de Cebeci Stadı’nın etrafındaki taşlar alındı. Taşların hepsinin taşınması söz konusu değil, sadece gerekli olan miktar alındı. Cebeci Stadı’ndaki andezit taşları Ulus’taki İş Bankası, Sümerbank Binası, Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi ve Cumhurbaşkanlığı’nda kullanılan taşlarla hemen hemen aynı dönemde yapıldığı ve aynı taş ocağından çıktığı için renk ve doku uyumunu sağlamak üzere kullanıldı.”

Konut ve ticaret alanına dönüştürüldü

1967’de inşa edildikten sonra binlerce spor müsabakasına ev sahipliği yapan Cebeci İnönü Stadı’nın üstünde bulunduğu taşınmazın mülkiyeti, ülke genelindeki statların yenilenmesi projesi kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan TOKİ’ye devredilmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/stadin-tasi-koske-cikti_121638.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!