Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Köşkler Flora Zengini

Cumhurbaşkanlığı, ‘Köşk Bahçeleri’ başlıklı çalışmasına göre, Çankaya Köşkü Yerleşkesi'ndeki 438, Tarabya Köşkü'ndeki 148 ve Marmaris Okluk Koyu'ndaki 25 dönümlük bahçelerle Türkiye'nin en zengin floralarından birine sahip.

yapı.com.tr/AA
Köşkler Flora Zengini

Binlerce bitki türünün yetiştiği yerleşkelerde, 79 asırlık anıt ağacın da aralarında yer aldığı 52 bin 164 ağaç bulunuyor.

240 cins, 695 çeşit bitki

Yerleşkelerdeki bitki örtüsü ve ağaç çeşitleri, yurtiçinden ve yurtdışından getirilen fidelerle zenginleştirildi.Çankaya Yerleşkesi'ne son 5 yılda 24 bin 328 ağaç dikildi, 60 bin metrekarelik çim alan, ilavelerle 245 bin metrekareye çıkarıldı. 240 cins ve 695 çeşit bitkinin yetiştiği Köşk bahçesi, asırlık 20 mavi ladin, 5 çınar ve 1 badem ağacına da ev sahipliği yapıyor. Bahçede, ağaçlık ve boş alanların çimlendirilmesiyle oksijen seviyesi yükseldi.

Boğaziçi'nin asırlık ağaçları

1 asrı aşkın tarihiyle Boğaziçi'ndeki en özel yapılardan olan Huber Köşkü'nün de içinde bulunduğu, yaklaşık 150 dönümlük arazi üzerine kurulu Tarabya Yerleşkesi ise 71 dönümlük doğal koru alanını da barındırıyor. Boğaziçi'nde bu kadar büyük bir yeşil alan üzerine kurulu sayılı yerlerden biri olan yerleşkede, mikroklimanın etkisi, farklı yükselti, bakı ve eğimler sayesinde çok çeşitli bitki yetişiyor. Boğaziçi'nin karakteristik bitki dokusunu yansıtan koruda, at kestanesi, huş, mimoza, kokar ağaç, palmiye ve Toros Sediri gibi sürpriz türler bulunuyor.

Mamut ağaçları duglas göknarları

Bahçede, anıtsal boyutlara ulaşmış, İstanbul'da türlerine az rastlanan mamut ağaçları, sekoya, Duglas göknarları, gümüşi ıhlamurlar, kırmızı yapraklı kayın ve ehrami servi de dikkat çekiyor. Bitki mirasının korunması ve zenginleştirilmesi için Tarabya'da önemli çalışmalar yapıldı. Peyzaj ve çevre düzenlemelerinin yanı sıra türünün tek örneği olan ağaçlar aynı türlerin dikilmesiyle yedeklendi.

Sincaba ortam kuşlara yuva

Cumhurbaşkanlığı yerleşkelerinde yapılan bütün çalışmalarda yaban hayatının devamlılığı da düşünüldü. Doğal hayatı koruyucu tedbirler kapsamda, bahçe yapılarına uygun yeni kuş yuvaları ve sincaplar için doğal ortam hazırlandı. Çankaya Yerleşkesi'ne misafir olan bal arıları için konaklama imkanı sağlandı. Çankaya Yerleşkesi’ndeki kovanlardan dördü de bahçenin çiçeklerinden faydalanmak için Tarabya Yerleşkesi’ne getirildi ve farklı bir tatta bal üretimi yapıldı.   

Organik bahçe

Çankaya Yerleşkesi’nin 438 dönümlük bahçesinin bir bölümü organik tarıma ayrıldı. Hayrünnisa Gül’ün yakından ilgilendiği bahçede yetişen meyve ve sebzeler ikramlarda kullanıldı. 26 çeşit meyve ve 45 sebze ile aromatik bitkinin üretildiği bahçe, yabancı konukların da ilgisini çekti. İstanbul’daki Tarabya Yerleşkesi’nde de organik sebze ve meyve yetiştirildi. Türkiye’de ilk olma özelliğine sahip çok amaçlı 326 metrekarelik seranın bir bölümünde organik sebze ve meyve ile günlük kullanımda değerlendirilen çiçekler büyütüldü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/koskler-flora-zengini_121993.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!