Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Stoklar Eridi

Konutta 240 ay vadeli kampanya, stokları eritti. 5 bin konutun satıldığı kampanyayla stok erime hızı yüzde 2’den yüzde 6.5’e çıktı, son 16 ayın en yüksek seviyesine geldi.

yapi.com.tr
Stoklar Eridi

Vatan Gazetesi'nin haberine göre, Konut sektöründe 1 Şubat’ta başlayan 20 yıl (240 ay) vadeli kampanya, konut stoklarını bir ayda hızla eritti. Emlak Konut GYO öncülüğünde başlayan ve GYODER ve KONUTDER üyelerinin de katıldığı kampanya kapsamında 1 ayda yaklaşık 5 milyar lira değerinde 5 bin adet satış yapıldı.

REIDIN ve GYODER tarafından Türkiye İş Bankası desteği ile hazırlanan ‘Yeni Konut Fiyat Endeksi’nin Şubat 2017 verilerine göre, stok erime hızı ortalama yüzde 2’lerden yüzde 6.5’e geldi ve son 16 ayın en hızlı stok erimesi yaşandı. Kampanya ayrıca tüketiciyi senetten banka kredisine de yönlendirdi. Satışlarda yüzde 48 ile son bir yılın en yüksek banka kredisi kullanımı gerçekleşti. Markalı projelerden konut satın alan tüketicinin, banka kredisi kullanım oranı Kasım ayında yüzde 15, Aralık’ta yüzde 22 Ocak’ta yüzde 27 seviyesindeydi. Şubat ayında peşinat kullanım oranı yüzde 29, senet kullanım oranı yüzde 24 olarak gerçekleşti.

Bankaya döndüler

GYODER Başkanı Aziz Torun, 1 Şubat’ta başlattıkları ‘20 yıl vade düşük faiz’ kampanyasının olumlu etkisinin endekste somut bir şekilde görüldüğünü vurguladı. Torun, şunları söyledi: “Endekse göre, stok erime hızının yüzde 6.5’e ulaşması sonucu, yeni konut stoklarında son 16 ayın en hızlı aylık erimesi yaşandığını görüyoruz. Kampanyanın banka kredisiyle desteklenmesi de sektör adına olumlu bir adımdır.” Endekse göre, markalı yeni konut fiyatları Şubat’ta yüzde 0.46, geçen yıla göre yüzde 2.69 arttı.

Evde teşvik üstüne teşvik

Gayrimenkul sektörüne son dönemde birçok teşvik verildi. Bunlardan en yenisi, tapu harçlarının yüzde 25 indirilmesi oldu. Sektöre uygulanan teşvikler şöyle:

2016

- Konut kredilerinde yüzde 25 olan peşinat kullanımı yüzde 20’ye indirildi.

- 150 metrekareden büyük konutlarda KDV yüzde 8’e düşürüldü.

- Dönüşüm projelerinde yüzde 25 ek emsal sağlayan yönetmeliğin süresi 30 Haziran 2017’ye uzatıldı.

- 27 Ekim’de kentsel dönüşümü hızlandıracak yönetmelik yürürlüğe girdi.- Konut kredi faizleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla bankalar tarafından yüzde 1’in altına çekildi.

2017

- Türkiye’den en az 1 milyon dolarlık mülk alan yabancıya vatandaşlık verildi.

- Konuttan cayma süresi 36 aydan 24 aya indirildi.

- Konutta KDV oranları indirildi. Yeniden belirlenen rayiç oranlarına göre, yüzde 18 olan KDV yüzde 8’e, yüzde 8 olan KDV yüzde 1’e inmiş oldu.

- Gayrimenkul satış sözleşmeleri üzerinden yüzde 1 olarak alınan damga vergisi sıfırlandı.

- Gayrimenkul alan yabancı KDV’den muaf tutuldu.

- İnşaat taahhüt sözleşmeleri, kat karşılığı veya hasılat paylaşımı inşaat işlerine ilişkin danışmanlık hizmet sözleşmeleri ile yapı denetimi hizmet sözleşmelerine ait damga vergisi sıfırlandı.

- Son olarak tapu harcı binde 20’den binde 15’e düşürüldü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/stoklar-eridi_157078.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!