Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Konutta Banka Kredisi Kullanım Oranı Arttı

Şubat ayında başlayan 'tarihi konut kampanyası'nın da etkisiyle satışlarda 16 ayın zirvesi görüldü. Satışların yüzde 48'inin banka kredisi ile yapılması da dikkat çekti.

yapi.com.tr
Konutta Banka Kredisi Kullanım Oranı Arttı

REIDIN ve GYODER tarafından Türkiye İş Bankası desteği ile hazırlanan ‘Yeni Konut Fiyat Endeksi Şubat 2017’ sayısı yayınlandı. Endeks sonuçlarına göre, şubat ayı fiyat artışı, bir önceki aya göre yüzde 0.46, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2.79 oranında gerçekleşti. Satışlarda yüzde 48 ile son bir yılın en yüksek banka kredisi kullanımının gerçekleştiği şubat ayında, ayrıca yüzde 6.5 ile son 16 ayın en hızlı stok erimesi yaşandı.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi 2017 yılı Şubat ayı sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Aziz Torun, 1 Şubat’ta başlattıkları ‘20 yıl vade düşük faiz’ kampanyasının da olumlu etkisinin, endekste somut bir şekilde görüldüğünü vurguladı.

GYODER Başkanı Aziz Torun, “Endekse göre, stok erime hızının yüzde 6.5’e ulaşması sonucu, yeni konut stoklarında son 16 ayın en hızlı aylık erimesi yaşandığını görüyoruz. Kampanyanın banka kredisiyle desteklenmesi de, sektör adına olumlu bir adımdır. Kredi mekanizması etkin bir şekilde çalıştırılınca, satışlarda en yüksek banka kredisi kullanım oranı yüzde 48 ile şubat ayında gerçekleşti. Bu verilere, Mart sonuna kadar devam eden ‘20 yıl vade düşük faiz’ kampanyasının eklenmesi de sektörün hareketlenmesinde etkili oldu” dedi.

Yeni konutların fiyatı yüzde 0.46 arttı

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’nde, şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0.46 oranında artış gerçekleşirken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.79 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 73.30 oranında artış yaşandı. Şubat ayında İstanbul Asya yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.61 oranında; İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.06 oranında fiyat artışı oldu. Endeksin başlangıç dönemine göre ise İstanbul Asya yakasındaki projeler Avrupa yakasına kıyasla 9.5 puan fazla artış gösterdi.

Banka kredisi oranında hızlı yükseliş

Markalı projelerden konut satın alan tüketicinin, Kasım ayında yüzde 15, Aralık’ta yüzde 22 Ocak’ta yüzde 27 olan banka kredisi kullanım oranı Şubat’ta yüzde 48’ye yükseldi. Şubat ayında peşinat kullanım oranı yüzde 29, senet kullanım oranı ise yüzde 24 olarak gerçekleşti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/konutta-banka-kredisi-kullanim-orani-artti_157047.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!