Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

''Şu Anda 9 AVM Açtık. Üç Sene İçinde 16 AVM'ye Ulaşacağız''

Forum alışveriş merkezlerini çatısı altında bulunduran Multi Development Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Hulusi Belgü, şu anda Türkiye'de 9 alışveriş merkezi (AVM) açtıklarını, üç sene içinde 16 alışveriş merkezine ulaşacaklarını belirtti.

yapi.com.tr / AA
''Şu Anda 9 AVM Açtık. Üç Sene İçinde 16 AVM'ye Ulaşacağız''

Forum alışveriş merkezlerini çatısı altında bulunduran Multi Development Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Hulusi Belgü, şu anda Türkiye'de 9 alışveriş merkezi (AVM) açtıklarını, üç sene içinde 16 alışveriş merkezine ulaşacaklarını belirtti.

Belgü, Multi Development Türkiye'nin yılın ilk 6 ayındaki sonuçlarının açıklandığı basın toplantısında, Türkiye'de şu ana kadar 9 AVM açtıklarını, bundan sonra eylül sonu, ekim başı gibi Kayseri'yi açacaklarını söyledi.

Kayseri Forum'dan sonra Adana ve Diyarbakır'ın geldiğini ifade eden Belgü, ''Kayseri'den sonra 6 alışveriş merkezi daha açacağız ve üç sene içinde 16 alışveriş merkezi rakamına ulaşacağız. Bu sene Gaziantep'e başlıyoruz, bir sene sonra Gaziantep bitiyor. 1,5 sen sonra Adana bizim başlayacağımız alışveriş merkezlerinden bir tanesi. Daha sonra Diyarbakır gelir. Ondan sonra Çanakkale, Elazığ, Çorum var'' dedi.

Multi Development'in şu anda 52 alışveriş merkezi bulunduğunu, bunların 9 tanesinin Türkiye'de olduğunu söyleyen Belgü, toplam kiralanabilir alan üzerinden baktıklarında yatırımlarının yüzde 35-40 civarında büyük bölümünün Türkiye'de bulunduğunu, Türkiye'nin kendileri için çok önemli bir pazar olduğunu vurguladı.

Belgü, ''2011 yılının ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre cirolarımız yüzde 37 artışla 1,2 milyar liraya ulaştı. Ziyaretçi sayısı ise yine geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 23 artışla 65 milyon oldu. Sektör genelinde cirolarda bu artış yüzde 15-20 seviyelerinde...'' diye konuştu.

Hulusi Belgü, mart ayında açılışı gerçekleştirilen İstanbul'un ikinci Forum alışveriş merkezi Marmara Forum'un ilk aylarda ziyaretçi sayısının da 2 milyonu aştığını belirtti.

Kayseri ile birlikte AVM'lerde toplam çalışan sayılarının 25 bine ulaşacağını, diğer AVM yatırımları bittiğinde 16 bin kişilik ek istihdam geleceğini ifade eden Belgü, Kayseri bittikten sonra toplam yatırımlarının 3,2 milyar avro olacağını, açılacak AVM'ler için de 1 milyar avro civarında bir yatırım ihtiyaçları bulunduğunu kaydetti.

Hulusi Belgü, ''Kayseri açıldıktan sonra toplam bin 950 mağazaya ulaşacağız. Kayseri'de de çok önemli markalar olacak. 65 bin metrekare kiralanabilir alanda 204 mağaza var. Bugün itibariyle yüzde 90'ını kiraladık. Forumla Kayseri'de şehre ilk olarak Media Markt gelecek. Anadolu'daki en büyük AVM'lerden birisi olacak'' dedi.

Diyarbakır'a çok gelmek isteyen marka olduğuna dikkati çeken Belgü, ''Bizim görüştüğümüz Kiğılı var. Media Markt, Electro World ile Darty ile konuşuyoruz. H&M ile görüşme aşamasındayız, Gaziantep'i istiyorlar'' diye konuştu. AVM'lerde satış yapmadıklarını, kiralama yaptıklarını, satınca AVM'yi kökünden sattıklarını belirten Belgü, şunları kaydetti:

''Gündemimizde AVM satışı yok ama çok ciddi talep var. Bu alışveriş merkezlerini satın almak isteyenlerin büyük bir bölümü fonlar. Kanadalı emeklilik fonu ellerindeki parayla, bir şekilde belli bir geri dönüş ortalamasıyla satın almak istiyor. Çok ilginç bir rakamla gelirlerse gene oturup düşünürüz ama arzumuz elimizdeki alışveriş merkezlerini halka açılmayla değerlendirmek. Piyasa koşulları uygun olursa 2013'te halka açılma hedefimiz var. Bireysel bazda bir alışveriş merkezini satmayı şu an için düşünmüyorum.''

Hulusi Belgü, İstanbul'da Anadolu yakasında AVM yapmak istediklerini ve yer baktıklarını, Avrupa yakasının ise belli bir doygunluğa geldiğini belirtti.

Ellerinde mevcut projelerin dışında 3 arsaları daha olduğunu ifade eden Belgü, ''Bunlardan birisi Aydın'da, bir tanesi Kayseri'de, bir tanesi de Bakırköy'de. Bakırköy'dekinin büyüklüğü 17 dönüm. Orası metroların dağıtım merkezi olacak, hemen altından 3 tane metro geçiyor. Oradaki niyetimiz bir rezidans yapmak. Orada dükkanlar yapılıyor bir de rezidans veriliyor. Henüz çalışma aşamasındayız. Dağıtım merkezlerinin imarı ile ilgili belediyenin almış olduğu bir karar var, onlarla görüşmeye devam ediyoruz'' diye konuştu.

Kenan Evren Lisesi Yerine AVM

Fenerbahçe Kulübü'ne Kenan Evren Lisesi'nin yerini aldıkları takdirde alışveriş merkezi yapmaları için telkinde bulunduklarını da belirten Belgü, ''Mimari, işletme bakımından her türlü yardımı da yaparız dedik. Konuyla ilgili de onlarla görüşüyoruz. Onların 4 tane okul yapıp vermeleri lazım. Milli Eğitim Bakanlığı bir tane okulun yerini veremiyordu, son duyduğuma göre de vermişler. O okul bittikten sonra Kenan Evren Lisesi'ni Fenerbahçe Kulübü'ne verecekler. Oraya çok güzel bir alışveriş merkezi yapılabilir. Fenerbahçe için çok ciddi getirisi olabilir. Okul, stadın hemen yanında... Biz de Fenerbahçe için elimizden gelen her şeyi yaparız'' dedi.

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/su-anda-9-avm-actik-uc-sene-icinde-16-avmye-ulasacagiz_88205.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!