Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Hans Van Veggel İstifa Etti; Türkiye’deki Yatırımları da İnceleniyor

Dünyanın en büyük gayrimenkul şirketlerinden biri olan ve Türkiye’de de pek çok alışveriş merkezi (AVM) yatırımı bulunan Hollandalı Multi Corporation’nin kurucu başkanı Hans Van Veggel, hakkında çıkan vergi kaçırdığı iddiaları üzerine istifa etti.

yapi.com.tr
Hans Van Veggel İstifa Etti; Türkiye’deki Yatırımları da İnceleniyor

Hans Van Veggel’in vergi kaçırdığı iddiasıyla başlatılan soruşturmada, Wassenaar’daki evine ve Gouda, Amsterdam ile Curaçao’daki ofislerine de baskın düzenlendi. Hollandalı gayrimenkul devini zora sokan savcılık soruşturması, danışmanlık ve denetim şirketi Ernst & Young’a kadar uzandı. Ernst & Young’a düzenlenen baskın, Hans van Veggel’le ilgili uluslararası vergi kaçakçılığı iddiaları üzerine gerçekleşmiş olsa da danışmanlık ve denetim firmasının bu gelişmeden dolayı itibar kaybetmesinden endişe ediliyor. Hürriyet Gazetesi'nden Demet Cengiz'in haberine göre, Veggel’in şirkete gelebilecek zarar ve itibar kaybını minumuma indirmek için istifa kararı aldığı söyleniyor.

Forum AVM’ler

Türkiye’de Forum markalı AVM yatırımları yapan Hollandalı Multi, bu alanda Türkiye’de atağa geçmiş ilk yabancı yatırımcılardan. Veggel’in Türkiye’ye özel bir ilgisi olduğu biliniyor. Hans van Veggel, Bodrum’da 150 milyon Euro’luk bir yatırımla golf oteli açmayı planladığını da duyurmuştu.

Blackstone satın aldı

Amerikalı özel yatırım fonu Blackstone’un, Hollandalı Multi Corporation’ın 1.1 milyar dolarlık borçlarına karşılık hisse almak istediği yıl başından bu yana finans kulislerinde konuşuluyordu. Blackstone yetkilileri Türkiye’de incelemelerde bulunuyor. Multi’nin borçlu olduğu bankalar ve gruplarla görüşerek, karar verecekler.

Gezi Parkı eylemleri etkilememiş

Blackstone, daha önce de Türkiye’de AVM satın almıştı. Yine Hollandalı AVM yatırımcısı Rodevco’dan geçen yıl üç tane AVM’yi almıştı. Şu anda Türkiye’de 10 AVM’si bulunan Multi’yi alarak Blackstone’un varlığını güçlendirdiği görülüyor. Avrupa Komisyonu’na onay için belgelerin gittiği tarihin 28 Haziran 2013 olması da dikkat çekiyor. Alışveriş merkezine karşı başlayan Gezi Parkı eylemlerinin yabancıları, yatırımdan caydırmadığı görülüyor.  Singapur devlet fonu GIC de genç nüfusa sahip ve 2000 yılından şu ana kadar 46 olan AVM sayısını 300’ün üzerine çıkaran Türkiye ile yakından ilgileniyor. Optimum AVM’lerden hisse alan GIC’in yeni satın almalar yapabileceği beldiriliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/hans-van-veggel-istifa-etti-turkiyedeki-yatirimlari-da-inceleniyor_110899.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!