Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Su Kaynaklarını Özelleştirip Satacaklar"

Çevre Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Erdal Özdemir, su kaynaklarının özelleştirilmesine yönelik bir yasa tasarısı hazırlandığı duyumu aldıklarını söyledi.

yapi.com.tr
"Su Kaynaklarını Özelleştirip Satacaklar"

Birgün Gazetesi'nin haberine göre, TBMM’ye sunulma aşamasına getirilen yeraltı ve yer üstü sularının özel sektöre satışıyla ilgili tasarının oluşacak kamuoyu tepkisini önlemek için ‘su kaynaklarının verimli kullanılmasına’ yönelikmiş gibi sunulmak istendiğini savunan Çevre Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Erdal Özdemir, bunun hayata geçmesi halinde Türkiye’nin HES’lerin neden olduğundan daha büyük bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunu savundu.

Kişi başına yıllık bin 500 metreküp kullanılabilir su miktarıyla su azlığı yaşayan ülkeler arasında yer alan Türkiye, dünyanın denediği ancak tehlikesini görünce vazgeçtiği bir çalışmayla karşı karşıya.

Yeraltı ve yer üstü ile birlikte yılda ortalama 112 milyar metreküp tüketilebilir suyu bulunan Türkiye’de hükümetin su kaynaklarının özelleştirilmesine yönelik bir taslak hazırladığı iddia edildi.

İddianın sahibi ise Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO). Meclis’e sunulma aşamasında getirilen tasarıdan bir iki gün önce haberdar olduklarını dile getiren ÇMO Antalya Şube Başkanı Erdal Özdemir, “Su kaynaklarının özelleştirilmesi gibi bir durum var. Taslak olarak hazırlanıyor” bilgisini verdi. Tasarı hakkında, “Su kaynaklarının verimli kullanılması gibi sunuluyor. Aslında su kaynaklarının tamamı 49 yıllığına kiraya verilecek” uyarısında bulunan Özdemir, “Kiralayanlar istediği gibi kullanarak, suyu para karşılığı satacak. Bu olay paraya dönüşünce bitmiş demektir. Bir litre su bile para demek” diye konuştu.

Özdemir, dünyada ve Türkiye’de su kaynaklarının azaldığı, 2030-2040 yılı projeksiyonlarına göre tamamen yok olma riski bulunduğu bir dönemde böyle bir çalışma yapılmasının çok büyük problemlere yol açabileceği uyarısında bulundu. Özdemir, uygulamanın belli bir taahhütle yapılan HES’lerden daha tehlikeli olduğunu kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/su-kaynaklarini-ozellestirip-satacaklar_123402.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!