Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Su Kaynakları Çöplük Gibi Kullanılıyor"

Akdeniz Üniversitesi Sualtı Sporları Kulübü öğrencileri, Antalya'daki Kırkgöz Su Kaynakları'nda çevre ve su altı temizliği yaptı. Öğrencilerin topladığı onlarca kilo atık, birinci derece doğal sit alanı Kırkgöz'deki kirliliği gözler önüne serdi.

yapi.com.tr/AA
"Su Kaynakları Çöplük Gibi Kullanılıyor"

Akdeniz Üniversitesi Sualtı Sporları Kulübü öğrencileri, akademik danışmanları Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu eşliğinde, Antalya'ya yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki birinci derece doğal sit alanı Kırköz Su Kaynakları'nı ziyaret etti.

Bölgeye ulaştıklarında piknik yapan vatandaşların bıraktığı çöp yığınlarıyla karşılaşan öğrenciler, önce çevre temizliği yaptı. Ardından su altı teçhizatlarını kuşanarak dalışa geçen öğrenciler, suyun altından da kilolarca çöp çıkardı. Öğrenciler, bölgede piknik yapan vatandaşlara su kaynağını kirletmemeleri çağrısında bulundu.

''Su kaynakları çöplük gibi kullanılıyor''

Gökoğlu yaptığı açıklamada, Kırkgöz'ün Antalya'nın hayat kaynağı olduğunu, kenti beslediğini ve yeşillik verdiğini söyledi. Bölgeye pikniğe gelen vatandaşların bıraktığı çöplerin çevre kirliliğine yol açtığına dikkati çeken Gökoğlu, Kırkgöz'ün biyolojik çeşitlilik bakımından zengin olduğunun altını çizdi. Gökoğlu, ''Pseudophoxinus antalyae'' adlı balık türü ile ''Echinogammarus antalyae'' adlı adlı karides türünün dünyada sadece bu su kaynağında yetiştiğini vurguladı.

Kırkgöz'de temizlik yapmak üzere gerçekleştirdikleri dalış sırasında çocuk bezinden kilime, içecek kutularından poşetlere kadar çok sayıda çöpe rastladıklarını bildiren Gökoğlu, ''Bu çöpleri pikniğe gelenler atıyor. İnsanımızda 'Su alır götürür' düşüncesi var ama maalesef götürmüyor, burada kalıyor'' dedi.

Gökoğlu, su kaynağında yürüyerek ulaşılamayacak bazı noktalarda ''kamyonlar dolusu'' çöp olduğunu ifade ederek, yetkilileri bölgede temizlik çalışması yapmaya çağırdı.

Kirlilik denize de ulaşıyor

Kırkgöz Su Kaynakları'nın birkaç kilometre ötedeki bir düdenden yer altına girdiğini, ardından Düden Şelalesi'nde yeniden yer üstüne çıktığını anlatan Gökoğlu, şelale aracılığıyla da denize kadar ulaştığını vurguladı.

Kırkgöz'e atılan çöplerin denizde de kirliliğe yol açtığını dile getiren Gökoğlu, ''Su Ürünleri Fakültesi'nin bir uygulaması sırasında denizde 600-700 metrede trol çektik. Ne yazık ki burada da kirlilikle karşılaştık. Karadaki tüm atıklar ne yazık ki denizin altında da var'' diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/su-kaynaklari-copluk-gibi-kullaniliyor_106335.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!