Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Su Sorunu Yok Karalama Var

İstanbul’un su sorunu olmadığını söyleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İSKİ yetkilileri, asıl sorunun AKP hükümeti tarafından bir türlü tamamlanamayan Melen Barajı Projesi olduğunu kaydetti.

yapi.com.tr
Su Sorunu Yok Karalama Var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın; "3 ay gibi bir süre sonra havalar böyle giderse İstanbul susuzluğa doğru gidiyor” demesine tepkiler sürüyor.

Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un su sorununu büyük ölçüde çözecek olan Melen Barajı Projesi’nin Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından söz verilen tarihin üzerinden yıllar geçmesine rağmen bitirilmediğine dikkat çekti. BirGün'den Kardelen Tatar'ın haberine göre; İmamoğlu, mevcut doluluk oranlarına göre İstanbul’un 1 yıllık su sorununun olmadığını ifade etti.

İmamoğlu sözlerini şöyle sürdürdü, “Ne yazık ki 20-25 yıllık süre içinde Melen Barajı çözülmemiştir. Bu projenin bitirilmesi şarttır. Gövdenin tercih edilen betonarme sistem yerine başka bir sistemin yapılması gerektiği durumu var. DSİ’den hızlı, önemli bir hamle bekliyoruz. Buradan istirham ediyorum, gerek sayın bakana gerekse sayın Cumhurbaşkanına. İnşallah o ilişkiyi kurarız, Melen suyu gelir. Oradan İstanbul’a su basmayla ilgili önerimiz var. Şu andaki mevcut kapasitesi, İBB’nin mevcut baraj kapasitesi 1 yıl için bir tehdit içermemektedir. Şu anda İstanbul’un su sorunu önümüzdeki bir yıl içinde yoktur.”

2016’da Seviye Daha Düşüktü
İSKİ Özel Kalem Müdürü Umut Mete Soydan ise barajlardaki su düşüşünün ilk defa yaşanmadığını söyledi. Doluluk oranının 2016 yılının Kasım ayında şimdiki durumdan daha kötü olduğunu ifade etti. “İstanbul’un suyu bitti, İstanbul’un 3 aylık suyu kaldı” gibi haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Soydan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kontrolümüz dışında olan ve panik yapılacak bir durum şimdilik söz konusu değil. Kuraklık devam ederse önlemler almak gerekir ama şimdiki durumdan daha kötü olunan yılları da gördük. Şimdi de yağışların başlayacağı mevsime geçiş yaptık. Miktar artacaktır.”

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/su-sorunu-yok-karalama-var_176347.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!