Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Turnasuyu Irmağı HES Tehdidi Altında

Ordu ve Giresun yaylalarının yan kolların birleşmesiyle oluşan ve Karadeniz’e özgü “Karadeniz alası” olarak isimlendirilen alabalıkların yumurtlama alanı olan Turnasuyu Irmağı yeni bir hidroelektrik Santral (HES) tehdidi altında. Irmak üzerine kurulmak istenen proje iki kez mahkeme kararı ile durdurulmuştu.

yapi.com.tr
Turnasuyu Irmağı HES Tehdidi Altında

Ordu Valiliği önceki gün yayımladığı ilanla Turnasuyu Nehri üzerine yapılması planlanan “Turnasuyu Enerji Grubu Projesi, Malzeme Ocakları, Kırma Eleme Tesisi ve Hazır Beton Tesisi” projesinin planlandığını duyurdu. Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre; proje için Halkın Katılım Toplantısı 29 Mayıs Çarşamba günü Altınordu mahallesindeki Erenli Köy Kıraathanesi’nde gerçekleşecek. Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, HES projesinin üçüncü kez yeniden gündeme getirildiğini belirterek “Bundan önce iki kez HES ruhsatı alıp yapmaya çalıştılar. İkisinde de yöre insanlarının mücadelesi ve açılan dava sonucu mahkeme kararı ile engellendi. Turnasuyu üzerinde zaten dört HES yapılmış durumda. Bir adet de Giresun sınırında yapılıyor. Bu iki HES de yapılırsa denize akacak su kalmayacak” dedi.

Gülyalı için Turnasuyu’nun önemli olduğunu söyleyen Gönül “Gülyal ilçesi Turnasuyu Irmağı’ndaki keson kuyularından su almakta. Keson kuyuları da barajların alt kotunda bulunmakta. Yani kuyulara su gelmeden bitmiş olacak. Başka sorun ise Turnasuyu Vadisi’nde tarım yapılmakta. Çiçekçilik, kivi ve çilek yetiştiriciliği, fındık tehlike altında demektir” dedi.

"Yeşilden yanayız"
Ordu Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe HES projesini üzülerek öğrendiğini belirterek, “Doğanın dengesinin bozulmasına müsaade etmemek için bu sürecin içerisindeyiz. Doğadan ve yeşilden yanayız. Kesinlikle Turnasuyu Irmağı’nın HES yapılmayacak kadar güzel bir yer olduğunu düşünüyoruz. Biz de belediye olarak ırmağın yanında rekreasyon alanı yaratma gibi bir projemiz var” dedi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir...

http://www.yapi.com.tr/haberler/turnasuyu-irmagi-hes-tehdidi-altinda_172949.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!