Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sultangazi'de İmar Planı Protestosu

Yeni imar planını protesto eden Sultangazi Esentepe Mahallesi sakinleri belediye başkanı ile görüşmek istedi. Yaklaşık 3 saat süren bekleyişin ardından Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay ile toplu olarak görüşmeyi başardı.

yapi.com.tr
Sultangazi'de İmar Planı Protestosu

DHA'nın haberine göre, Sultangazi Kent Savunması üyeleri, Sultangazi Belediyesi önünde Esentepe Mahallesi'nde bulunan arsaların bölgedeki yeni imar uygulaması olan parselasyon değişikliği ile metrekarelerinin azalacağı iddiasıyla eylem yaptı.

Mahallelilerin de katıldığı eylemde "Evimize Mahallemize Sahip Çıkıyoruz. Parselasyon Değişikliği Kararı Geri Çekilsin" pankartı açıldı.

"Parselasyon değişikliğinin iptalini istiyoruz"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak değişiklik kararının meclise gelmeden geri çekilmesini isteyen mahalleliler adına yapılan basın açıklamasında, "Esentepe Mahallesi sakinlerinin arsalarında küçülmeler ve bölünmelerin gerçekleşecek. Bölünen ve küçülen arsalar değersizleştirilip, kullanım alanları kısıtlanacak.

Bu parselasyon değişikliği , halkın evini gasp etmek ve barınma hakkımızı yok etmek anlamına gelmektedir. İtirazlarımızın ardından davalar açarak hukuki mücadeleyi sürdürmekte kararlıyız. Sultangazi'de özellikle Esentepe ve Gazi Mahallesinde var olan rant projeleri mahallelere yetince zarar vermektedir.  Esentepe halkı olarak evlerimiz üzerinde dönen ranta izin vermeyeceğiz. Parselasyon değişikliğinin iptalini talep ediyoruz " denildi.

"Konferans salonuna alındılar"

Grup açıklamanın ardından dağılmadı. Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay ile görüşmek istediklerini belirten mahalleli, belediye binasının önünde beklemeye başladı. Gruba, Altunay'ın başka bir programı olduğu söylendi.

Mahalleli, beklemeye devam edeceklerini belirtince, yetkililerce belediye binasında bulunan konferans salonuna alındı.

Salonda bulunan Sultangazi Belediyesi başkan yardımcıları konuyla ilgili açıklama yaptı.

Başkan yardımcısından açıklama

Başkan Yardımcısı Hakan Ceylan, "Sizlerin itirazlarınıza istinaden bu itirazlar değerlendirilerek, yeniden uygulanması yapılacak.

Bu imar uygulamaları Sultangazi ilçemizde de geçmişte 80 yılların sonunda ve 90'lı yıllarda yapılan imar uygulamalarında hepsinde problemlerle karşılaşılmıştır. Yapılan bu imar uygulamasıyla ilgili olarak herkesin istediği şekilde bir durumun oluşturulma imkanı zor.

Bununla ilgili olarak sizlerin itirazlarınız sizlerin görüşleriniz sizlerin haklarınız korunmak suretiyle bir orta yol bulunarak bu işlem tamamlanacak. Uygulamayı Büyükşehir Belediyesi yapıyor.  İtirazları göz önüne alarak değerlendirmelere devam edecek" dedi.

Başkan yaklaşık 3 sonra geldi

Soruları alacağını söyleyen Ceylan'a salonda bulunanlar, 'Cahit Altunay' ile görüşmek için geldiklerini belirterek soru sormadı.

Belediye başkan yardımcıları bir süre sonra salondan ayrılırken, eylemci grup dışarı çıkarak 'Halk Burada, Başkan Nerde" sloganları attı. Vatandaşların ısrarı sonucu yaklaşık 3 saat sonra Belediye Başkanı Cahit Altunay konferans salonuna gelerek vatandaşların sorularını yanıtladı.

Görüşmenin ardından grup üyeleri mahallelerine döndü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sultangazide-imar-plani-protestosu_162384.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!