Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sümela Manastırı’nın Restorasyonu Bitirildi

Sümela Manastırı’nın, yaklaşık 40 yıl önce başlanan, 15 yıldır da aktif olarak sürdürülen zorunlu restorasyonu tamamlandı.

Evrensel Gazetesi
Sümela Manastırı’nın Restorasyonu Bitirildi

b>Sümela Manastırı’nın, yaklaşık 40 yıl önce başlanan, 15 yıldır da aktif olarak sürdürülen zorunlu restorasyonu tamamlandı. Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Öncel Koç, Maçka ilçesinin Altındere Köyü sınırlarında ve Karadağ’ın eteklerinde sarp bir kayalık üzerinde bulunan Sümela Manastırı’nın, halk arasında “Meryem Ana” olarak anıldığını belirtti.

Varlığını 13. yüzyıldan itibaren sürdüren manastırın, yerli ve yabancı turistlerin ilk ziyaret ettiği mekanların başında geldiğini ifade eden Koç, “Doğu Karadeniz’in ve Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden Sümela Manastırı, Hıristiyan alemi için de önemli mekanlar arasında bulunmaktadır” dedi.

Koç, manastırın bazı bölümlerinin zaman içinde yıkıldığını ve fresklere zarar verildiğine dikkati çekerek, “Manastırda restorasyon çalışmaları 40 yılı aşkın süredir devam ediyor. Zaman zaman kesintiye uğrayan restorasyon, 15 yıldır aktif olarak devam ediyor” diye konuştu. Restorasyonun tamamlanması için bu yıl gerekenden daha fazla ödenek gönderildiğini vurgulayan Koç, şöyle devam etti:

“Yapılan restorasyon çalışmaları kapsamında manastırın çatısı kapatıldı. Böylece iç bölümleri olumsuz hava koşullarına karşı koruma altına alındı. Zaman içinde yıkılan bölümler onarıldı. Restorasyon için bu yıl yaklaşık 1 milyon 100 bin YTL harcama yapıldı. Böylece Sümela Manastırı’nın zorunlu restorasyonu 40 yılda, yaklaşık 2 milyon YTL harcanarak tamamlandı. Manastır, restore edilmiş haliyle inanç ve kültür turizmine hizmet vermeye devam edecek.”

Aslına uygun değil mi?
Koç, manastırda ince detay çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Bundan sonra bazı bölümlerin döşemesi yapılarak, düşen taşların yerine konulması ve fresklerin onarılması gibi ayrıntı işler devam edecek. Manastıra ulaşımı sağlayan yol, 2007 yılına kadar standart yol haline getirilecek. Ayrıca yeni düzenleme kapsamında otopark yapılacak” dedi.

Restorasyonun aslına uygun şekilde yapılmadığı yönünde bazı tartışmalar yaşandığını anımsatan Koç, “Tarihi eserlerin restorasyonlarının aynısını yapmak, prensip olarak yasaktır. Yapılan iş sonunda, eski ile yeniyi mukayese etmek gerekiyor. Bu doğrultuda problem olduğunu düşünmüyorum” diye konuştu. Mehmet Öncel Koç, manastırın korunmasına her zaman büyük önem verildiğini ifade ederek, şunları söyledi: “Bugüne kadar görevlilerimizin takibiyle korunmaya çalışılan manastır, bundan sonra kameralar aracılığıyla korunacak. Manastırın tamamı herhangi bir şekilde zarar verilmesini önlemek amacıyla kameralarla donatılacak. Oluşturulacak ana kumanda merkezinden denetim sağlanacak. Bu denetim şeklinin daha yararlı ve etkin olacağını düşünüyorum.”

Sosyal tesisler
Koç, sosyal tesislerin manastır için büyük önem taşıdığını belirterek, “Manastırın girişinde yapımı devam eden sosyal tesislerin faaliyete geçmesinin ardından turist sayısında 3-4 kat artış yaşanacağını tahmin ediyoruz” dedi. Manastırın girişinde küçük odacıklardan oluşan bekleme bölümleri bulunduğunu ifade eden Koç, “Hizmete açılacak bu bölümlerde dinlenme fırsatı bulacak ziyaretçilere çeşitli ikramlarda bulunulacak. Bu alanda çevre düzenlemesi ile aynı zamanda tuvalet ve lavabolar yapılıyor. Manastırın tamamı ışıklandırılıyor. Bu projenin yıl sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor” diye konuştu.

Koç, manastırı geçen yıl 157 bin 827 yerli, 18 bin 560 yabancı olmak üzere toplam 176 bin 387 kişinin ziyaret ettiğini, bu yıl ise geçen yılın aynı dönemine göre ziyaretçi sayısında yüzde 20 artış yaşandığını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sumela-manastirinin-restorasyonu-bitirildi_47011.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!