Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sümela’dan Sonra Meryem Ana Geliyor

Trabzon’daki Sümela Manastırı’na benzeyen, Giresun’daki Meryem Ana Manastırı’nın restorasyonu tamamlandı. Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı, “Trabzon’daki yapıya kardeş geliyor. Çok ilgi görecek” dedi.

yapi.com.tr
Sümela’dan Sonra Meryem Ana Geliyor

Giresun'un Şebinkarahisar ilçesinde bulunan Meryem Ana Manastırı turizme açılıyor. Trabzon’daki Meryem Ana (Sümela) Manastırı’na benzeyen, onun gibi kayalıklara oyulan 4 katlı tarihi yapının restorasyonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapıldı. Akşam'ın haberine göre, Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı, “Harabe gitti, eser ortaya çıktı. Trabzon’daki Meryem Ana Manastırı’na bir kardeş geliyor. Büyük ilgi göreceğini düşünüyoruz” dedi.  Manastırın çevre düzenlemesi ve alt yapı hizmetleri için Giresun İl Özel İdaresi 2 milyon TL harcadı. Merkezden yapıya uzanan 11 kilometrelik yol asfaltlandı, köyle arasındaki 600 metrelik yol ise taşla kaplandı.

Bir ay içinde açılması planlanıyor

Manastır için her kurumun sıkı çalıştığını söyleyen Yılancı, Meryem Ana Manastırı’nın, Hıristiyanlığın yayılmaya başladığı ilk yıllara ait bir kaya tapınağı olduğunu vurguladı. Işıklandırılması da tamamlanan yapının bugüne kadar saklı kaldığına dikkat çeken Başkan Yılancı, “Bir ay içinde turizme açmayı planlıyoruz. Meryem Ana Manastırı’nın büyük ilgi göreceğini düşünüyoruz. Hıristiyanlar için çok şey ifade eden bu yapı, diğer turistler için de görsel ve kültür turizm anlamında ilginç bulunuyor” diye konuştu.

Harabe halinden eser kalmadı

Meryem Ana Manastırı’nın tanıtılması için organizasyonlar düzenleneceğini söyleyen Yılancı, “İç Anadolu’dan Karadeniz sahiline geçiş noktasındayız. Sahile uzaklık şu an 2 saat, çalışmalar bitince 1 saat 15 dakikaya düşecek. Turistlerin Şebinkarahisar’da olmaktan, gezmekten zevk alacağına inanıyoruz” dedi.

Görünüşü Trabzon’daki Sümela Manastırı’nı andıran Meryem Ana Manastırı,  Hıristiyanlığın yayılmaya başladığı ilk yıllara ait. Bugüne kadar saklı kalan tapınak, turistlerin uğrak yeri olmaya aday.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sumeladan-sonra-meryem-ana-geliyor_112842.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!