Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sur Dibine Yeraltı Otoparkı

İstanbul Ayvansaray'da tarihi Tokludede Mahallesi'nde 5366 sayılı 'yenileme yasası' kapsamında uygulanan Altınboynuz İnşaat'ın projesi, inşaat sona yaklaşırken revize edildi. Şirketin talebi üzerine Fatih Belediyesi Etüd Proje Müdürlüğü'nün proje tadilatını içeren teklifi dün Fatih Belediye Meclisi'nde oyçokluğuyla kabul edildi.

yapı.com.tr
Sur Dibine Yeraltı Otoparkı

Birgün Gazetesi'nden Olgu Kundakçı'nın haberine göre, İstanbul 2 No'lu Koruma Kurulu'nun 21 Ekim'de onayladığı proje tadilatına göre, UNESCO dünya miras listesindeki kara surlarının dibine bir de yeraltı otoparkı yapılacak. Koruma Kurulu, yeraltı otoparkına yönelik uygulamanın, Arkeoloji Müzesi denetiminde yapılacak kazının sonuçlarının kurula bildirilmesinden sonra değerlendirileceğine karar verdi. Daha önce Altınboynuz şirketi tarafından müzeden habersiz kaçak kazı yapılmış, geçen yıl sur dibinde tonozlu bir arkeolojik yapı kepçelerle parçalanmıştı.

Proje tadilatına ilişkin Fatih Belediye Meclisi'ndeki oylamada CHP grubu ret oyu verdi. CHP Grup Başkanvekili Soner Özimer, “Tarihi eserleriyle ünlü olan Tokludede'de kat seviyeleri ve yapı yoğunluğu oldukça yüksek bir proje uygulanıyor. Projedeki yapıların saçak seviyeleri UNESCO'nun koruma altına aldığı surları ve tarihi Rum Kilisesi'nin saçak seviyesini geçmiş durumda. Surların dibine yeraltı otoparkı yapmak Fatih'in kalbine hançer saplamaktır” dedi.

Projede neler var?

Osmanlı-Türk mimarisine ait ahşap evlerden oluşan Tokludede Mahallesi 2006'da 5366 sayılı yasa kapsamında 'yenileme alanı' ilan edildi. Proje alanındaki tescilli evler kepçelerle yıkıldı. Projeyle birlikte Kuyu Sokak boyunca yükseklikleri 4 katı bulan bitişik nizam bir yapılaşma başladı, bu bloklara otel fonksiyonu verildi. Bu sokakta sosyal kültürel tesis ve kat otoparkı da yer alacak. Ayvansaray Caddesi'ne bakan surların hemen bitişiğine ise 'konut ve dükkânlar' inşa ediliyor. Bizans döneminde şapel olan sonradan mescide dönüştürülen Toklu Dede Mescidi ise proje kapsamında 'ihya' edilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sur-dibine-yeralti-otoparki_126867.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Knauf Alçı Sıvalar

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!