Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sürdürülebilir Büyüme Kapsamında Kent Merkezinin Geliştirilmesi, Değerlendirilmesi ve Yeni Konut Alanları
Konferansın söyleşi bölümünde ise konut geliştirmenin farklı boyutlarına odaklanılarak özellikle demografik ve sosyo-ekonomik özellikler bağlamında İstanbul’un kentsel gelişimi ve kentsel dönüşüm konularına odaklanıldı. Moderatörlüğünü Yapı-Endüstri Merkezi Genel Müdür Yardımcısı İsmail Özcan’ın üstlendiği oturum kapsamında sürdürülebilir büyüme kapsamında kent merkezinin geliştirilmesi, değerlendirilmesi ve yeni konut alanları derinlemesine tartışıldı.

Oturumun ilk konuşmacısı Virtua Araştırma Merkezi Kurucu Ortağı Mehmet Demiray, Virtua Araştırma Merkezi olarak gerçekleştirmiş oldukları kapsamlı araştırmadan bahsetti ve bu bağlamda İstanbul'un genel konut coğrafyasını aktardı. İstanbul’da konut ve nüfus faktörleri anlamında yaşanan değişimlerden bahseden Demiray, arsa üretimi konusuna odaklanarak İstanbul’un birbirinden oldukça farklı gelişim halkalarına sahip olduğunu aktardı.

Kentsel yenileme alanının konut sektörünün 1980’ler sonrasında dahil olduğu bir alan olarak tanımlayan Demiray, temel ayrıntının işyeri konut dengesini tutturmak olduğunu vurguladı. Bu noktada demografik değişim ve hane kompozisyonuna da odaklanan Demiray, şu anda sektörün konut üretmeyi tercih etmediği mahallelerin önümüzdeki yıllarda temel konut ihtiyacını doğuracak mahalleler olduğunu aktardı.

Garanti Koza Gayrimenkul Koordinatörü Gürler Ünlü, kentsel dönüşüme çok fazla bel bağlandığını ifade ederek "kentsel dönüşüm büyük bir fırsat gibi görülüyor ama bence oyunun kuralları komple değişecek" dedi. Kentsel dönüşümün arsa kıtlığı nedeniyle popüler olduğunu anlatan Ünlü, iş geliştirme açısından çoğu firmanın mantalitesini bir noktada değiştirmesinin gerekli olacağını vurguladı. Ünlü, sektör firmaların konuya daha stratejik bakarak artık 'profesyonel geliştirici kimliğine' sahip olmaları gerektiğini aktardı ve sözlerini proje değerlendirme metotlarının yeniden ele alınmasının gerekli olduğunu belirterek tamamladı.


http://www.yapi.com.tr/haberler/surdurulebilir-buyume-kapsaminda-kent-merkezinin-gelistirilmesi-degerlendirilmesi-ve-yeni-konut-alanlari_96768.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!