Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

“Yalnızca bir Sosyal Sorumluluk Değil, Yatırım Aracı Olarak Sosyal Konut”
Konut Konferansı 2011’in ilk anahtar konuşmacısı Şilili mimar Alejandro Aravena, Şili için gerçekleştirdikleri yoksul kesime yönelik konut projelerinin arkasında yatan yaklaşımı detaylandırdığı sunumunda, konut üretim politikalarında finansal kavrayışın nasıl değiştirilebileceğine dair önemli ipuçları aktardı.

Şili Gaz (COPEC) ve Şili Üniversitesi işbirliği ile kurulan, kar amaçlı ancak soysal odaklı konut ve altyapı projeleri üreten “Elemantal” grubunun kurucusu Aravena, “Yalnızca bir Sosyal Sorumluluk değil, Yatırım Aracı olarak Sosyal Konut” başlıklı sunumunda, konut üretiminin “masraf” yerine bir “yatırım” olarak görüldüğü bir dünyaya vurgu yaptı.

Toplu konut üretiminin dünyanın pek çok yerinde yoksulu temel hedef olarak tanımlamadığından dem vuran Aravena, bu nedenle düşük gelirli kesimin barınmak için yoksullaştığına dikkat çekti. Devlet yatırımı ile birey yatırımının toplamından yüksek değerlere mal olan konutlar sonucu bankalara borçlanmanın kaçınılmaz olduğunu dile getiren Aravena, “Yoksul para kazanmayan demek değildir. Yoksul, düzenli geliri olmayandır” cümlesi ile borçlanma üzerine kurulu bir sistemin sürdürülebilir olamayacağının altını çizdi.


http://www.yapi.com.tr/haberler/yalnizca-bir-sosyal-sorumluluk-degil-yatirim-araci-olarak-sosyal-konut_96765.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!