Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sürgün Planında Sevindiren Karar

Gaziosmanpaşa’da 11 mahallede yaklaşık 4 milyon metrekarelik alanı, yani ilçenin yüzde 80’ini riskli alan ilan eden Bakanlar Kurulu kararına yapılan itirazda Danıştay sevindirici bir karar verdi.

yapi.com.tr
Sürgün Planında Sevindiren Karar

15 Aralık 2013’te Bakanlar Kurulu kararı ile Gaziosmanpaşa’nın büyük bölümü riskli alan ilan edilmişti. Riskli mahalleler arasında bulunan Sarıgöl ve Yenidoğan mahallesi sakinleri, Bakanlar Kurulu kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemi ile dava açmıştı. Dosyaya bakan Danıştay 14. Daire, Başbakanlık ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na açılan davayı 1 Kasım 2014’te karara bağladı. Cumhuriyet'ten Özlem Güvemli'nin haberine göre, Danıştay, yerinde yapılacak keşif ve bilirkişi incelemesi sonrasında yeniden karar verilinceye kadar yürütmenin durdurulmasına oy birliği ile karar verdi. Sarıgöl Mahallesi’nin riskli alan ilan edilmesine karşı açılan davada görüşünü açıklayan Danıştay Savcısı Abidin Çelik de bölgenin zemin yapısı ve üzerindeki yapılaşma nedeniyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıdığını kanıtlayacak yeterli bilgi ve belge çekerek riskli alan kararının iptal edilmesi gerektiğini belirtmişti.

Gaziosmanpaşa Barınma Gaziosmanpaşa Barınma Hakkı Meclisi, Sarıgöl- Yenidoğan mahalleleri ve Bağlarbaşı Mahallesi için riskli alan kararının iptali istemi ile iki ayrı dava açmıştı. Bağlarbaşı Mahallesi sakinleri adına açılan davanın da kısa süre içinde karara bağlanması bekleniyor. Sarıgöl Mahallesi ile ilgili kararı değerlendiren Gaziosmanpaşa Barınma Hakkı Meclisi, “Verilen bu karar ile kentsel dönüşüm talanlarına karşı mücadelemizde Gaziosmanpaşa’nın bir kısmı için yeni bir süreç başlamıştır. Bu karar geçici bir zafer. Bilirkişi raporu sonrasında Danıştay nihai kararını verecek. Nihai karar, nihai zafer olarak tescillenmesini ve Gaziosmanpaşa’nın bir bölümünü hukuk yolu ile kurtarmayı umuyoruz” yorumu yaptı.

Mahalleyi ranta açıyor

Gaziosmanpaşa’da ilk olarak 26 Ocak 2013’te 3 milyon 930 bin metrekarelik alan riskli alan ilan edildi. 15 Aralık 2013’te ise yaklaşık 350 bin metrekarelik alanın riskli alan olarak belirlendiği duyuruldu. Bu alanların içinde 55 bin metrekarelik bir yüzölçüme sahip Karlıtepe Mezarlığı da bulunuyor. Hem Romanlar için yine sürgün anlamına gelen hem de ilçenin yüzde 80’ini kentsel dönüşüm adı altında ranta açan kararlara karşı mahalle halkı yoğun bir mücadele yürütüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/surgun-planinda-sevindiren-karar_127069.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!