Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"Müteahhit Devredeyse Dönüşüm Faizi Sıfırlanır"

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kentsel dönüşüm kapsamında vatandaşlara yaptığı kira yardımlarını müteahhitler de ödemeye başladı. İlk kez Gaziosmanpaşa Sarıgöl bölgesinde Bakanlık yerine müteahhitler ödeme yaptı. Bakan Erdoğan Bayraktar, müteahhitlerin de devreye girmesiyle dönüşümün sıfır faizle yapılabileceğini söyledi.

yapi.com.tr
"Müteahhit Devredeyse Dönüşüm Faizi Sıfırlanır"

Afet riski altındaki yaklaşık 6.5 milyon konutun yenilenmesini sağlayacak kentsel dönüşüm kapsamında, finansman arayışları devam ediyor. Maliye Bakanlığı’nın aktaracağı 2B gelirleri dışında büyük bir kaynağı olmayan kentsel dönüşüm için yapılan harcamanın aslan payını da kira yardımları oluşturuyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın evini yenilemek isteyenlere yaptığı kira yardımı için şimdi de müteahhitler devreye giriyor. Hürriyet'tem Meltem Kara'nın haberine göre, bakanlığın yerine müteahhitlerin kira yardımı yaptığı ilk kentsel dönüşüm bölgesi Gaziosmanpaşa Sarıgöl oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ise, müteahhitlerin de devreye girmesiyle dönüşümün sıfır faizle yapılabileceğini söyledi.

Kira yardımını ödedi

Kentsel dönüşüm kapsamında vatandaşlara yapılan kira yardımına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan sonra müteahhitler de dahil oldu. Gaziosmanpaşa Sarıgöl 1 etapta vatandaşlarla anlaşan müteahhitler, dönüşümün taşınma parası ve kira yardımını kendileri ödedi. Sarıgöl 1. etapta 206 kişiye müteahhitler tarafından 500 ile 650 TL arasında kira yardımı yapıldı. Ruhsatlı, ruhsatsız yapı ve dükkana yapılacak kira yardımında bugüne kadar vatandaşa toplam 553 bin 850 TL kira ödendi.

Taşınma parası da var

Müteahhitler, bir kereye mahsus olmak üzere hak sahiplerine 1000 TL taşınma parasını da ödedi. Sarıgöl 1. etapta 302 bina yani 435 birim konut dönüşüm kapsamına alındı. 292 bina sahibi ile müteahhitler anlaşmaya varırken, 252 bina tahliye edildi.

Faiz sıfırlanabilir

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşüm süreci içerisinde bankadan kullandırılacak kredi faiz oranlarının müteahhitlerin de devreye girmesiyle sıfır faizle yapılabileceğini söyledi. Bayraktar, “Afet Yasası kapsamında vatandaşların bankadan kullanacağı kredinin faiz oranında bakanlık olarak konutlarda yüzde 4, işyeri kredilerinde ise yüzde 3’ünü ödeyeceğiz. Müteahhitlerin de kredi faizini ödemesi durumunda vatandaşlar bankaya sadece anaparayı ödeyecek” diye konuştu.

352 bina yıkıldı

Gaziosmanpaşa’da 2013 yılında 7 mahallede 3 bin yapı yıkılarak, yeni yapılar yapılacak. Kentsel dönüşüm kapsamında Gaziosmanpaşa Sarıgöl Mahallesi’nde bugüne kadar 352 bina yıkıldı. Yıkımlar tamamlandığında 1.125 konutun temel atma çalışmaları başlayacak. Sarıgöl Mahallesi’nde arazi ve vatandaş tespit tayin işlemleri yapılmaya devam ediyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muteahhit-devredeyse-donusum-faizi-sifirlanir_105452.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!