Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sürgünün Nedeni Bu Defa Tarih

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin tarihi semtlerinden biri olan Kadifekale’nin bazı mahallelerinde kültürel tesis kurulacağı gerekçesi ile kamulaştırma kararı aldı.

yapı.com.tr
Sürgünün Nedeni Bu Defa Tarih

Birgün Gazetesi'nin haberine göre, daha önce bölge heyelan gerekçesi ile boşaltılmış ve mahalle sakinleri şehrin dışında TOKİ tarafından yapılan konutlara taşınmak zorunda bırakılmıştı.

Yeniden göç etme riskiyle karşı karşıya kalan mahalle halkı belediye tarafından evleri boşaltmaları yönünde tebligat gönderildiğini belirtti. Evlere giden tebligatlarda “Taşınmazın 1/1000 ölçekli uygulama nazım imar planında İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültürel Tesis alanında kalması nedeniyle kamulaştırılmasına karar verilmiştir” denildi. Evleri boşaltmaları yönünde tebligat alan mahalle sakinleri evlerine düşük bedellerin verildiğini belirtti. Kale ve Alireis Mahalle sakinlerine giden, şu an için 450’ye yakın vatandaşı ilgilendiren kamulaştırma etap etap gerçekleştirilecek.

Verilen para ile ev alınamıyor

Evlerine düşük bedeller verildiğini savunan mahalleli ‘Kale Hak arayanlar Derneği’ adı altında örgütlenmeye başladı. Mahalledeki evlerin yıkılacağı ve Agora’dan çıkan eserlerin sergileneceğinin kendilerine tebliğ edildiğini belirten Dernek Başkanı Ali Korkut, “İzmir Büyükşehir Belediyesi burada kamulaştırma yapıyor ancak belirlediği bedeller hayli düşük. Bizler de hakkımızı savunmak için dernekleştik. Torba yasalarla toplumumuzun mülkiyet hakkı zaten elinden alınmıştı, halk zaten tedirgindi. Nereye gideceklerini, ne yapacaklarını bilemez haldeler. Evlere biçilen değerlerin yeni bir yaşam alanı yaratabileceğine inanmıyoruz” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/surgunun-nedeni-bu-defa-tarih_127865.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!