Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Sapanca'nın Sırrı Çözüldü

Suyu Kızaran Sapanca Gölü Feryat Ediyor

Sakarya'da 500 bin kişinin içme suyu ihtiyacını karşılayan Sapanca Gölü ölüyor. Su seviyesinin giderek düşmesi, yoğun kirlilik ve aşırı su çekimi gölü sona yaklaştırdı.

Zaman Gazetesiakarya'da 500 bin kişinin içme suyu ihtiyacını karşılayan Sapanca Gölü ölüyor. Su seviyesinin giderek düşmesi, yoğun kirlilik ve aşırı su çekimi gölü sona yaklaştırdı.

Göl sahilinin bir kısmı önceki gün kısa süreliğine kızıla boyandı. Adapazarı Su ve Kanalizasyon İdaresi (ADSU) Genel Müdürü Rüstem Keleş, artık göl ile ilgili söylenecek söz kalmadığını belirterek, "Göl lisanı hal ile feryat ediyor." dedi.

Göl ilk kez 1998 yılı Temmuz ayında kızarmıştı. Yoğun kirlilik ve gölde oksijen azalması sonucu ısı değişimiyle birlikte alg patlaması meydana gelmiş ve göl kızıllığa bürünmüştü. Ancak, kış mevsiminde görülen kızıllık endişeye sebep oldu. İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi gölden numune alarak kızıllığın sebebini araştırıyor. Gölün artık lisanı hal ile feryat ettiğini kaydeden ADASU Genel Müdürü Rüstem Keleş, artık gölün kendi kendini yenileyemediğini vurguladı. Havanın kurak gitmesi, aşırı su çekimi ve kirlilik unsurları ile gölün tehdit altında olduğunu vurgulayan Keleş, şöyle konuştu: "Gölden uzun zamandan beri su seviyesi çok düşük olması sebebiyle deşarj yapılamıyor. Dolayısıyla göl kendini yenileyemiyor. Kapasitenin üstünde su kullanımı gölü bu hale getirdi. Biz hep gölden sadece insani amaçlı su alımı konusunda feryat ettik. Şimdi göl kendi lisanı haliyle feryat ediyor. Artık söze gerek yok. Her şey ortada. Göl artık ağır yükü kaldıramaz hale geldi."

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Savaş Ayberg, göl ile ilgili daha önce uyarıda bulunmuştu. Ayberg, göldeki kirliliğin devam ettiği taktirde gölün İstanbul Küçük Çekmece gölü gibi 'vıcık, vıcık' olacağını belirterek, "O zaman üzerini toprakla kapatıp tarla yapmaktan başka çere kalmayacak" demişti.

Gölü Devlet Kirletiyor
Sapanca Gölü önemli ölçüde devlet eliyle kirletiliyor. Gölün iki kanadından geçirilen TEM ve E-25 kara yolu gölde kimyasal kirliliğe sebep oluyor. Yollardan geçen araçların egzoz gazı, yağ ve diğer atıklar yağmur suları ile göle karışıyor.

Bunu tarımsal ilaçlar, evsel, kimyasal atıklar, akarsu ve dere kenarlarında kurulan restaurant, balık çiftlikleri, piknik alanları, sanayi bölgelerinden hava ile taşınan ve yağışla düşen kimyasallar ile surat teknelerinin getirdiği kirlilik izliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/suyu-kizaran-sapanca-golu-feryat-ediyor_51584.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!