Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“Taksim 1 Mayıs Alanıdır, Taksim Halkındır” Çağrısı

Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın Topçu Kışlası ile ilgili kurul kararına yaptığı yorum üzerine, Türkiye'nin önemli kentsel, kamusal ve toplumsal simge alanlarından olan Taksim Meydanı'nın 1 Mayıs alanı olarak kalmasını isteyen emek ve meslek örgütleri 15 Şubat günü toplanarak “Taksim’e, 1 Mayıs alanımıza dokunma!” dediler.

“Taksim 1 Mayıs Alanıdır, Taksim Halkındır” Çağrısı

Emek Ve Meslek Örgütlerinden DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, 15 Şubat akşamı Galatasaray Meydanı’nda toplanarak, Galatasaray Lisesi önünden meşalelerle meydana yürüdü. ‘Taksim 1 Mayıs Alanıdır, Taksim Halkındır’ çağrısı yaparak “Taksim’e, 1 Mayıs alanımıza dokuma!” dediler.

Açıklamayı emek ve meslek örgütleri adına TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı yaptı. Soğancı’nın ardından DİSK Başkanı Erol Ekinci ve KESK Genel Başkanı Lami Özgen de söz alarak "Taksim'e 1 Mayıs alanımıza dokunma" dediler.

Yayalaştırma projesi kapsamında inşaat alanına çevrilen Taksim Meydanı'nın kamunun ortak alanı olduğu vurgulandı.

Emek ve meslek örgütleri yaptıkları açıklamada İstanbul II No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun aldığı karar ile Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi adı altında Gezi Parkı’na dayatılan ‘Topçu Kışlası’ inşaatına onay vermeyip, projeyi reddetmesi üzerine, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ‘Biz de reddi reddederiz’ şeklinde bilimi ve yasaları hiçe sayan açıklamalarda bulunmasını protesto ettiklerini,  Taksim’i sermayeye peşkeş çektirmeyeceklerini ifade ettiler.

Kalabalık, Taksim Meydanı’nı, Başbakanın isteği üzerine apar topar hazırlanan ve aslında bir ‘betonlaştırma’, ‘insansızlaştırma’ ve ‘kimliksizleştirme’ projesine kurban etmeyeceklerini söyleyerek dağıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/taksim-1-mayis-alanidir-taksim-halkindir-cagrisi_104725.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!